Túžite po vidieckej romantike? Namontovať umelé trámy je hračka!

Staviame | 10.12.2017

Najväčší domácky pocit sála z rustikálne zariadených a podkrovných priestoroch, v ktorých je množstvo dreva. Interiér v takomto štýle môžete jednoducho vytvoriť prostredníctvom umelých trámov.

Drevo alebo nie?
Umelé trámy sú vyrobené z polyuretánu a vzhľad starého dreva imitujú veľmi autenticky. Nechýbajú na nich dokonca ani praskliny. Oproti dreveným trámom majú niekoľko nesporných výhod.
Okrem nízkej ceny to sú nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia, montáž a nenáročná úprava.
Trámy môžu mať rôzne rozmery a dĺžku, od 2 do 4 metrov. Na potrebnú veľkosť ich upravíte obyčajnou pílkou na drevo alebo ostrým nožom.

Inšpirujte sa: Stropy, ktoré rozhodne nie sú biele

Trámový strop bez jediného klinca
Inštaláciu umelých trámov zvládne každý šikovný domáci majster. Na strop ich stačí jednoducho prilepiť. Spoje medzi jednotlivými kusmi sú plastové, ale imitujú kovové.
Umelé trámy sú vnútri duté, takže ich môžete využiť na vedenie káblov, teplovodných trubiek, namontovať do nich bodové svetlá alebo klimatizáciu.
Trámy majú rôzne rozmery od 2 - 4 metrov, rôzne odtiene dreva. Môžete ich jednoducho rezať pílkou na drevo alebo nožom.


Ozdobte si strop: Stačí dobrý nápad a z obyčajného svietidla je šperk!

Pre útulný domov
Miestnosť s trámami pôsobí dojmom podkrovného priestoru, ktorý má zvláštne čaro. Umelé trámy vyniknú najlepšie v priestoroch s vysokými stropmi, ale nemusíte sa ich báť ani v bytoch so štandardnou výškou. Vtedy radšej použite radšej svetlé odtiene „dreva" alebo biele trámy, aby ste priestor opticky neznížili.
Medzi najbežnejšie povrchové úpravy patrí céder, borovica, dub.

Obkladačky 2018: Pozrite sa, aké sú nové trendy obkladov

Harmónia v priestore
Krása trámov, ktorá je charakteristická pre rustikálny štýl zariadenia pristane každej miestnosti. Záleží na vás, či ich aplikujete v celom byte alebo vo vybranej miestnosti. Trámy sú krásne v kuchyni, obývacej izbe, kúpeľni i v spálni.
Podstatné je vybrať vhodné členenie trámov a ich farebnosť, aby harmonizovali so zariadením miestnosti.
Prostredníctvom trámov môžete na strope vytvárať rôzne obrazce. Môžete ho rozdeliť na pravidelné pásy, rovnaké štvorce i nepravidelné útvary.


Kozub v byte: Ak si vyberiete dobre, môžete ho mať hoci aj v paneláku!

Aj do exteriéru
Umelé rámy nie sú vyhradené len do interiéru. Aplikovať ich môžete v exteriéri v podobe pergol, falošných stĺpov, obkladu domu a prekrytia terasy. Na rozdiel od dreva ich však nemusíte ošetrovať prostriedkami voči škodcom ani nepriaznivému počasiu a budú krásne celé roky.

Pozrite si viac interiérov, ktorým sluší trámový strop - v galérii pod článkom!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia