Átrium v dome: Vytvorí súkromie a nahradí záhradu

Staviame | 15.12.2017

Nie každý si môže užívať obrovskú záhradu. Niektoré pozemky sú akurát také veľké, aby sa na nich zmestil dom. Vtedy poteší aj minizáhradka v podobe átria. Tesné spolunažívanie s prírodou má množstvo výhod.

Záhrada v dome
Átrium je vnútorný dvor s priamym prístupom z domu. Je alternatívou záhrady i v prípade, keď nemôžete rátať s pekným výhľadom. Napríklad pri dome v radovej zástavbe alebo situovanom na rušnej ulici. Vďaka átriu interiér lepšie presvetlíte a získate bližší kontakt s prírodou bez narušenia súkromia.

Falošné trámy: Navodia vidiecku romantiku a namontovať ich je naozaj ľahké!

Viac súkromia
S nedostatkom súkromia sa stretáva väčšina majiteľov rodinných domov. Problémom je nielen hustá výstavba, ale aj susedia. Máte chuť opaľovať sa v záhrade, keď na vás majú všetci výhľad? Ideálnym riešením je átrium vnútri domu. Zelené miesto iba pre vás, chránené stenami domu pred zvedavcami.

Pozrite si viac fotiek tohto dvojdomu pre mladú rodinu a ich rodičov

Najprv meraj...

S výstavbou átria musíte počítať už vo fáze projektu domu. Dôležité je naplánovať takú orientáciu na svetové strany, aby ste z neho mali čo najväčší úžitok a radosť. Najvhodnejšia je orientácia na juh, juhovýchod a juhozápad. Severná orientácia so sebou prináša menej svetla a väčšie tepelné straty. Vnútorný dvor môžete realizovať ako otvorený alebo zasklený vrátane sklenenej strechy. Keďže v ňom budete pestovať zeleň, dôležité je správne odvodnenie, aby nedošlo k poškodeniu stavby.

Okná: Plastové, drevené, hliníkové... Poznáte ich slabiny a prednosti?

Určite mu účel
Átrium môže mať rôznu veľkosť a tvar od pravidelného, kruhového až po atypický. Úlohu zohráva fakt, akým spôsobom ho chcete využívať. Priestor môže plniť funkciu zimnej záhrady, vtedy netreba podceniť kvalitné zasklenie vrátane prekrytia strechy. V átriu môžete situovať jazierko, pestovať kvety a stromy. Môže slúžiť ako exteriérová obývačka, miesto na grilovanie alebo záhradná sprcha.

Páči sa vám toto átrium? Pozrite si viac fotiek celého domu!

Zachráňte strom!

Ak sa na pozemku nachádza krásny strom, je škoda obetovať ho výstavbe domu. Átrium je skvelý spôsob ako zakomponovať takýto strom do domu. Iste, spája sa s tým určité riziko, lebo ak strom ešte rastie, jeho korene či koruna môžu poškodiť konštrukciu domu. Väčšinou platí, že koreňový systém je zhruba taký rozsiahly ako koruna. Koexistencia s prírodou je však výhodná. Určite ste už počuli o stromovej terapii, pri ktorej čerpáte energiu objímaním stromov.

Sušíte bielizeň na radiátore? Vyrobte si držiak, ktorý aj dobre vyzerá!

Liečba stromom
Každý strom má iné účinky, intuitívne si vyberte ten, ktorý vám je sympatický. Pristúpte k nemu, pozdravte a poproste o energiu. Oprite si čelo o kmeň, dotknite sa kôry, vyčistite hlavu od zbytočných myšlienok. Potom strom môžete objať, zatvorte oči a pomaly zhlboka dýchajte. Keď pocítite účinky, opäť stromu poďakujte a rozlúčte sa. Silu a upokojenie môžete čerpať z listnatých aj ihličnatých stromov, ovocné druhy jej majú menej. Pravidelným objímaním stromu sa zlepší vaša imunita, zrýchlia sa liečebné procesy v tele, nájdete vnútorný pokoj.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia