Lesní ľudia: Moderná chata v Estónsku nadviazala na tradíciu spred tritisíc rokov

Staviame | 02.03.2018

Estónci už v dávnej histórii uprednostňovali život na okraji lesa. Archeologické nálezy ukázali, že jednoduché stavby - kody - na území dnešného Estónska stáli už tritisíc rokov pred naším letopočtom.

Samozrejme, chata, ktorú postavila štvorica architektov z talinnského štúdia KUU Architektid, má oveľa kratšiu históriu. Jej tvar je však inšpirovaný práve tradičnými drevenými stavbami s ostrou strechou, aké stávali v estónskych lesoch už pred mnohými storočiami.

Pozrite si aj: Náramne romantická chata na samote pod lesom - ťažko odolať jej čaru!

Možno to tak nevyzerá, no chata má v skutočnosti pomerne skromnú rozlohu - 77 m². Napokon, vykúriť priestor počas zimy nie je hračka. Koda v estónčine označuje životný priestor a je blízko slovám kodu (domov) a koht (miesto). Archetypálne kody sa stále zachovali, hoci medzičasom sa ich význam posunul. Za koda môžeme pokladať kutilskú dielňu, tvorivý kútik alebo kumbál, no označuje sa tým aj klubovňa, v ktorej sa stretávajú priatelia.


Inšpirujte sa: Štýlová chata pod ochranou jablone

Z konceptu útulných kutlochov vychádza aj štruktúra tejto chaty. Je rozdelená na tri jednotky - jedna je určená na saunovanie, v druhej sa nachádza obývačka a jedáleň a v tretej je spacia časť a kúpeľňa. Inými slovami, delenie na privátnu, spoločenskú a relaxačnú/meditačnú zónu.

Prečítajte si: Chata roku 2016 - toto oslovilo slovinských architektov najviac

Saunovacia koda je od samotnej chaty oddelená neveľkou terasou, čím vzniká dojem akejsi bezpečnej náruče pod šírym nebom.Zaujímavosťou chaty je - a v tomto vychádza z tradičnej, prehistorickej kody - že svetlo vpúšťa do interiéru nielen zboku, cez okná a sklené steny, ale aj zvrchu, zo strechy. Tak, ako kedysi mali kody prirodzený otvor v streche, kadiaľ mohol vychádzať dym z ohniska uprostred chatrče.


Pozrite si detaily tejto inšpiratívnej horskej chaty v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: KUU Architektid, via Arch Daily

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia