Veľká rekonštrukcia: čo môžete urobiť sami a čo nechajte na odborníkov

Staviame | 14.03.2018

Slováci sú šikovní, zruční a kreatívni. Nie je nič nezvyčajné, že mnohí sa s veľkým odhodlaním a chuťou sami pustia do rozsiahlej rekonštrukcie. Veď na internete nájdete návod na čokoľvek. Niektoré remeselné práce však vyžadujú vedomosti a skúsenosti. Ktoré rekonštrukčné práce môžete urobiť sami a na ktoré radšej zavolajte odborníkov?

Drobné práce v interiéri
Typická práca, ktorá je vhodná aj pre začiatočníka a môžete na nej ušetriť, je maľovanie stien. Tu nehrozí bezpečnostné riziko ani závažné chyby, nepotrebujete drahé ani špecializované vybavenie, tak smelo do toho. Aj nahodiť nové omietky je pomerne jednoduché. Pred začatím prác si preštudujte postupy, ktoré vysvetľujú správnu techniku, aby ste sa vyhli chybám.

Pozrite si aj: Drevené nápady do záhrady - začnite sezónu niečím novým!

Kozmetické úpravy
S rekonštrukciou súvisia rôzne jednoduché činnosti s veľkým efektom. Zvládne ich každý trochu šikovný človek. Napríklad nový náter skriniek, výmena kľučiek na dverách a linke, výmena krytov zásuviek. Šikovní domáci majstri sa môžu pustiť do kladenia obkladov a dlažby. Dôležitá je kvalita vypracovania, lebo amatérska práca môže znehodnotiť drahý materiál.


Demolačné práce

Väčšiu sumu z rozpočtu ušetríte svojpomocným búraním. Pred začatím renovačných prác treba takpovediac „pripraviť pôdu". Na to, aby ste odstránili starú podlahu, dlaždice či tapety nepotrebujete výnimočné schopnosti. Ide o stredne náročnú prácu s nízkou mierou rizika. Potrebujete jednoduché vybavenie, fyzickú silu a chuť.

Inšpirujte sa: 5 nápadov, ako doma využiť bublinkovú fóliu

Exteriérové terénne úpravy
Potrebujete položiť vonkajšiu dlažbu, postaviť plot alebo vybetónovať terasu? Aj tieto práce patria do kategórie -ešte zvládnem. Práca na čerstvom vzduchu je prospešná pre zdravie, takže spojíte príjemné s užitočným.


Ktoré práce prenechať odborníkom?

Hoci vám odvaha nechýba, buďte sebakritickí. Vo všeobecnosti treba na odborníkov nechať všetky činnosti, na ktoré nemáte kvalifikáciu. Mnohé remeselné práce sú nebezpečné a chyba pri nich môže mať fatálne následky. Aj keď neohrozíte priamo svoj život, neodbornou prácou môžete spôsobiť škody na majetku. Odstránenie chýb vám niekoľkonásobne predraží celú rekonštrukciu. Ktoré to sú?

Prečítajte si: Korkovú zátku doma využijete častejšie, než sa vám možno zdá

Práce s elektrinou, plynom a vodou
Rekonštrukčné činnosti spojené s elektrinou sú vysoko rizikové a pre laika nebezpečné. Ak nemáte kvalifikáciu, nájdite si na výmenu rozvodov dobrého elektrikára. Kritériom výberu nemá byť najnižšia cena, ale čo najlepšie odporúčanie. Rovnako sa netreba pasovať do úlohy majstra, ak ide o plynové rozvody. Natiahnuť vodoinštalačné potrubia sa nemusí zdať ako najťažšia práca. Urobiť pevné a kvalitné spoje je kumšt. Dôležitý je správny priemer jednotlivých rúr a ich spád. Škaredo vypomstiť sa môže i na pohľad malá chyba.


A čo strecha?

Ak treba na streche vymeniť zopár poškodených škridiel, môžete. Ale ak potrebujete úplne novú strechu, radšej to nechajte odborníkom. Okrem toho, že ide o nebezpečnú prácu vo výškach, veľkú pozornosť treba venovať kvalite realizácie. Nesprávne položená hydroizolácia alebo napojenie žľabov k rozvodom dažďovej vody môžu spôsobiť zatekanie a značné škody na celej nehnuteľnosti.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia