Neuveríte ako skvelo vyzerajú čierne okenné rámy

Staviame | 26.03.2018

Čierna farba je dramatická i tajomná. Jej použitie v interiéri nie je nezvyčajné. Je elegantná a nadčasová a skvelo ladí s inými odtieňmi. Kvôli silnému výrazu ju dizajnéri odporúčajú používať s mierou ako osviežujúci akcent.

Moderné čierne rámy
S čiernou na okenných rámoch sa nestretávame bežne, medzi zákazníkmi sú rozšírenejšie biele a drevené dekory. Ak hľadáte niečo iné, čierne rámy sú pre vás ideálne. Interiér s nimi získa elegantnejší vzhľad. Čierne rámy krásne kontrastujú s bielymi stenami a zamaskujú i drobné nedostatky. Čierne rámy bez problémov zladíte s inými odtieňmi, s ktorými vytvorí vyvážený celok.

Pozrite si aj: Farebné vchodové dvere - lepší nápad, než si (možno) myslíte!

Biela alebo čierna?
Rovnaká miestnosť pôsobí inak s bielymi a inak s čiernymi rámami. Čierny rám je výraznejší, upriami pozornosť na samotné okno, zdôrazní jeho veľkosť, tvar či členenie. Čierne rámy pristanú jednoduchým i atypickým oknám. Obávate sa, že čierne rámy budú pôsobiť príliš násilne? Prepojte ich s ostatnými prvkami, napríklad svietidlami, dverami, zábradlím či kozubom. Ak sa neviete rozhodnúť len pre jedinú farbu, čierne a biele skombinujte.

Prečítajte si: Čierne rolety na oknách šetria energiu, vedeli ste?

Zvonku i zvnútra
Čierne okná vyzerajú pôsobivo v interiéri aj v exteriéri, kde pomáhajú jasne definovať architektúru domu. Výborne pristanú klasickému, modernému i industriálnemu interiéru. Vysoké okná s čiernym rámom lepšie zvýraznia výšku priestoru, najlepšie sa vynímajú v miestnosti s vysokým stropom. S nimi získa interiér nový rozmer.

Inšpirujte sa: Nezvyčajná bytovka v Barcelone zaujme odvážnou vstupnou halou

Vyberte si materiál
Rozhodli ste sa pre čierne rámy? Ďalším krokom je výber vhodného materiálu. Rozhodnúť sa môžete medzi drevom, hliníkom, plastom alebo oceľou. A keďže čierna farba pohlcuje viac slnečného žiarenia, dôležitá je kvalita vyhotovenia. Výrobcovia dnes používajú farby, ktoré odrážajú infračervené žiarenie, aby sa zabránilo deformácii plastových rámov či blednutiu farby. Prehrievaniu hliníkových rámov zas účinne bránia tzv. plastové separátory, ktoré znižujú prenos tepla medzi vonkajším a vnútorným rámom. K najdrahším patria oceľové okenné rámy. Majú vyššiu váhu, ale vďaka vysokej pevnosti môžete mať i veľkorozmerné okná. Na rozdiel od hliníka či dreva sú rámy oveľa tenšie, vyznačujú sa však väčšou „surovosťou", čo sa týka povrchovej úpravy.


Vo výhľade neprekážajú
Čierna síce výrazne rámuje okno, ale vo výhľade vôbec neprekáža. Pri pohľade cez okno po čase totiž oko prestáva rám vnímať. Ešte lepšie to funguje, ak je rám tenký. A vtedy je aj prepojenie s exteriérom oveľa výraznejšie.

Nevynechajte ani galériu pod článkom. Inšpirácie na čierne rámy okien a dverí stoja za to!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia