OSB doska: V interiéri je oveľa užitočnejšia, než si (možno) myslíte!

Staviame | 18.04.2018

OSB doska sa zrodila koncom sedemdesiatych rokov v USA. Za jej vznikom stál výborný nápad - využiť veľké množstvo odpadu pri spracovaní dreva. Tento produkt však jednoznačne napĺňa konštatovanie „z núdze cnosť". OSB dosky sú lacnou, ale dôstojnou náhradou masívneho dreva a v interiéri majú široké využitie.

Z čoho sú?
OSB (oriented strand board) sa vyrábajú lisovaním veľkoplošných triesok rôzneho dreva, najčastejšie ide o smrek a borovicu. Pomocou polyuretánovej živice, ktorá funguje ako spojivo sa pod tlakom lisujú v troch alebo štyroch vrstvách triesky do veľkoformátových dosiek. Ich hrúbka môže byť od 8 - 25 mm. Výsledný produkt má kvalitatívne vlastnosti dreva - je pevný, tvarovo stály a jeho povrch môžete rôzne finálne upravovať.


Pozrite si aj: Čarovanie s doskami v malom byte

Pozor pri výbere
OSB dosky sa vyrábajú ako rovné dosky alebo s perodrážkou, ktoré sú vhodné aj do vlhkého prostredia. Označujú sa číslami, aby ste rozlíšili vhodnosť ich použitia. Číslo 2 znamená, že sú určené do suchého prostredia. OSB 3 sú vhodné do interiéru s miernou vlhkosťou, takže ich môžete umiestniť v kuchyni alebo kúpeľni. Doska s číslom 4 znesie vlhkosť i vysoké mechanické zaťaženie, čo ju robí vhodnou na konštrukcie podláh.


Rôzne povrchové úpravy

OSB dosky sa predávajú s brúseným a nebrúseným povrchom. Pre použitie v interiéri ich môžete ďalej upravovať rôznymi spôsobmi: lakovaním, morením, olejovaním. Použiť môžete transparentné i farebné nátery, moridlá či lazúry. Rozhodujúce je či chcete zvýrazniť alebo čiastočne potlačiť typický trieskový vzhľad. Práve ten je však poznávacím znamením OSB dosky, preto by bola škoda úplne zo schovať pod neprehľadný náter.


Inšpirujte sa: Málo súkromia v malom byte? V tejto rodine všetko vyrieši preglejka!

Nevšedný interiér
Dosky majú vďaka viditeľným kúskom dreva neopakovateľný vzhľad. Ich surová krása je určená do interiérov, ktoré majú ambíciu zaujať svojou nevšednosťou. OSB vynikajúco vyznie v modernom, minimalistickom, priemyselnom i rustikálnom interiéri. Uplatnenie v interiéri je naozaj všestranné. Bez predsudkov ich môžete použiť na veľkých plochách, ako sú steny, podlahy či stropy, schody, ale aj v podobe nábytku.


Originálny nábytok

Z ekologických OSB dosiek sa vyrába krásny a lacný nábytok. Možností sú neobmedzené - postele, sedačky, stoly, skrine, ale aj celé kuchynské linky. Dosky môžete použiť ako obloženie stien, vaní. Nepravidelná štruktúra jednotlivých lisovaných triesok je veľmi atraktívna, pôsobí hrejivo a výborne ladí s ostatnými materiálmi. Skvelo vyzerá kombinácia s tehlou, betónom, kameňom i obyčajnou omietkou.

Pozrite si viac nápadov v galérii pod článkom a presvedčte sa, že OSB dosky v interiéri vyzerajú skvele!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia