Plastová pivnica – skvelá alternatíva, ak nemáte podpivničený dom

Staviame | 17.05.2018

Pivnica nie je prežitok, ale užitočný skladovací priestor. Často si to uvedomíme až vtedy, keď ju potrebujeme. Niektorí ľudia sa totiž pri výstavbe domu ponáhľajú a potom ľutujú, že na pivnicu nemysleli. Niekedy však podpivničenie domu nie je možné z priestorových, finančných dôvodov alebo je príčinou nevhodná skladba podložia. Nemusíte zúfať, pivnicu si môžete pristavať dodatočne.

Plastová alternatíva
Plastová pivnica je určená pre všetkých, ktorí zistili, že ju potrebujú a nechcú sa namáhať s betónom ani tehlami. Výrobcovia plastových pivníc ponúkajú niekoľko rozmerov a tvarov, farebných prevedení, niektorí vám ju dokonca vyrobia na mieru. Inštalácia pivnice je rýchla a jednoduchá, stačí ju vložiť do pripravenej jamy. Veľkou výhodou je, že jamu nemusíte upravovať hydroizoláciou a pivnicu môžete začať používať takmer okamžite.

Pozrite si aj: Senzačná premena pivnice - urobili si v nej miestnosť pre celú rodinu!

Pohodlný vstup
Plastovú pivnicu môžete mať v záhrade, na chate aj priamo pod domom, takže získate prístup z interiéru. Schádzať do nej môžete cez šachtu po rebríku alebo po pohodlnom, mierne klesajúcom schodisku. Otvor prekrýva plastový, hliníkový alebo drevený kryt.
V pivnici je celoročne konštantná vlhkosť a teplota. Ventilačné potrubie má na starosti pravidelnú cirkuláciu vzduchu, takže plesne nemajú šancu. Pivnica je preto vhodná na uskladnenie rôznych druhov zeleniny, ovocia a potravín pri zachovaní ich vysokej kvality.


Prečítajte si: Ako mať poriadok v pivnici aj v domácej dielni

Podzemná chladnička
Pivnica je ako chladnička, len s tým rozdielom, že leží v zemi a na chladenie nespotrebujete elektrickú energiu. Vďaka podstatne väčšiemu vnútornému priestoru v nej môžete skladovať viac zásob s dlhou trvanlivosťou, takže nepotrebujete chodiť tak často na nákupy.
Vnútorný vzhľad pivnice si môžete spríjemniť rôznym obložením, napríklad z dreva, kameňa alebo dlažby.

Inšpirujte sa: Vypratala pivnicu a splnila si v nej dávny sen - miesto na tvorivosť

Rôzne možnosti využitia
Plastová pivnica môže mať oveľa širšie využitie než len ako sklad potravín. Po „interiérových" úpravách ju môžete využívať ako nahrávacie štúdio, posilňovňu, tajnú pracovňu alebo podzemný kryt.
Záleží na vás, aký jej vy určíte účel. Problém nepredstavuje ani denné svetlo, ktoré do nej môžete priviesť pomocou svetlovodu.

Nevynechajte: Postavte si vlastný bunker - určite nebudete sami

Užitočné odporúčania

Ak chcete pivnicu využívať ako chladničku, neumiestňujte ju na miesto, kde intenzívne svieti slnko. Vhodnejší je tieň, ideálne v blízkosti stromov, ktorých korene prispejú k zníženiu vlhkosti z okolia pivnice.
Dôkladne si porovnajte jednotlivé výrobky, certifikáty vodotesnosti a odolnosti materiálov voči agresívnym látkam, aby plastová pivnica slúžila vašim potrebám čo najspoľahlivejšie a najdlhšie.

Pozrite sa aj do galérii pod článkom na viac detailov plastovej pivnice.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia