Nové trendy v odkvapových systémoch

Staviame | 23.05.2018

Spoľahlivý odvod vody zo strechy je prvým predpokladom dlhej životnosti stavby. Výber odkvapového systému sa preto neoplatí podceňovať. Na trhu je totiž množstvo odkvapových systémov z rôznych materiálov. Prianie väčšiny zákazníkov je jasné - priaznivá cena a nízka, prípadne žiadna údržba. Poradíme vám, ako si vybrať.

Najprv návrh
Samotnej kúpe a realizácii odkvapového systému predchádza návrh, ktorý zohľadňuje veľkosť, tvar a sklon strechy, ale aj lokalitu a množstvo zrážok. Od toho sa odvíjajú rozmery zvodov a počet i veľkosť žľabov. Nemenej dôležitá je kvalitná realizácia odkvapového systému, pretože chyby sa prejavia veľmi skoro a ich odstránenie vám vytiahne z vrecka ďalšie peniaze.

Prečítajte si: 25 spôsobov, ako odvodniť strechu - nájde sa riešenie pre každého

Aký materiál
Klasikou sú meď, pozinkovaný plech, titánzinok, ktoré však nie sú úplne bez údržby. Trendom sú skôr bezúdržbové odkvapy, ktoré sa vyrábajú z plastu a pozinkovanej ocele s lakovaným povrchom v pestrej škále farieb aj v metalických odtieňoch. Na povrchovú úpravu sa používa polyesterový lak, ktorý môže byť obohatený ešte o polyamidové zrná, čím povrch získa vysokú odolnosť. Nemusíte sa obávať poškodenia v dôsledku kolísania teplôt, UV žiarenia ani zmeny počasia.


Ako stavebnica

V súčasnosti sa vyrábajú odkvapový systémy s množstvom komponentov, ktoré do seba zapadajú ako diely stavebnice. Stačí ich do seba zasunúť. Montáž je preto rýchla a zvládne ju i šikovný domáci remeselník. Program obsahuje všetky prvky, ktoré na ochranu strechy pred dažďom potrebujete. Systém je ľahký, pevný a odolný.

Inšpirujte sa: Ostal vám kus odkvapu? Zapracujte ho do záhradného stola!

Lapače nečistôt
Kameňom úrazu pre odkvapy sú nečistoty, ktoré sa do systému dostanú. Lístie a úlomky konárov sa hromadia až nakoniec upchajú odkvap. Ako proti tomu bojovať? Dôležité je pri realizácii odkvapového systému nainštalovať lapače nečistôt. Do žľabu umiestnite odkvapovú mriežku, ktorá nečistoty zachytí, do zaústenia zvodu použite filtračnú vložku. Vďaka týmto komponentom steká do odkvapovej rúry už len čistá voda.


Hranaté žľaby

Moderné novostavby si žiadajú niečo extra, aj čo sa týka vzhľadu odkvapového systému. Ak sa vám zdá klasické polkruhové prevedenie žľabov obyčajné, zvoľte hranatú verziu. Na trhu nájdete dva typy hranatých žľabov v niekoľkých veľkostiach. Žľab typu A má prierez v tvare štvorca, typ D má prierez v tvare obdĺžnika. Pre hranatý systém je potrebné zakúpiť tvarovo zodpovedajúce príslušenstvo.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia