Osvedčené spôsoby, ako kontrolovať príjemnú teplotu v rodinnom dome

Staviame | 06.06.2018

Klimatizačná jednotka je moderné riešenie, ktoré nevyhovuje každému. Inšpiráciou, ako sa zaobísť bez nej, môže byť tento rodinný dom na ostrove Okinawa.

Japonský architekt Ryuich Ashizawa navrhol neveľký rodinný dom v duchu jeho filozofie o architektúre. Tá má podľa neho rešpektovať svoje okolie a zachovávať harmonický vzťah medzi človekom a prírodou. Pravdepodobne práve preto namiesto chladenia klimatizáciou v dome navrhol niekoľko riešení, ktoré sú šetrnejšie tak k životnému prostrediu ako aj k rozpočtu investorov.

Inšpirujte sa: Praktické tipy, ako v záhrade zadržiavať vodu a vlhkosť

Predovšetkým, dom je orientovaný na sever a juh tak, aby sa mohol prirodzene vetrať podľa toho, aké vetry na ostrove Okinawa prevládajú. Stavba má pevné betónové jadro, ktoré má odolať prípadným tajfúnom alebo zemetraseniam, ale tiež poskytuje príjemný chládok v lete.

Prečítajte si: Ako zmierniť suchý vzduch v byte aj bez elektrického zvlhčovača?

Západné „krídlo" domu má posuvné sklené steny, ktoré môžu prepojiť izbu so záhradou.Najzaujímavejšie je však to, ako sa architekt postaral o chládok v dome bez toho, aby ho priveľmi uzavrel. Okolo domu natiahol oceľovú sieť, zakotvenú tak v zemi, ako na fasáde domu.

Pozrite si: Rodinný dom, ktorý zaujme rovnováhou tvrdosti a nehy

Ľahká konštrukcia sa dá kedykoľvek meniť. Okolo siete si domáci vysadili ťahavé rastliny, ktoré poskytnú súkromie aj tieň.


Pozrite si viac fotiek tohto domu v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Ryuichi Ashizawa Architects

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia