Okná, vďaka ktorým nepotrebujete v lete rolety ani klimatizáciu

Staviame | 06.07.2018

Vítaný tieň poskytnú osvedčené rolety, s teplom si poradí klimatizácia. Ale existujú okná, ktoré vedia nahradiť jedno aj druhé.

Veda v boji proti horúčave
Nie je príjemné stráviť deň za zatiahnutými roletami iba preto, aby ste si vytvorili trochu chládku, ale ani ochorieť kvôli teplotnému šoku z klimatizácie nie je výhra. Riešenie ponúka veda. Vedci z Lawrence Berkeley National Laboratory vytvorili prototyp inteligentného okna, ktoré odstráni problém s letnými horúčavami. Okenné tabule obsahujú nanokryštály oxidu india, vďaka ktorým môžete určiť, aké svetelné spektrum do interiéru prenikne. Nanokryštály sú vložené do sklenenej matrice oxidu nióbu a pomocou elektrického impulzu sa transparentného sklo stmaví.

Prečítajte si: Čím všetkým sa dajú zatieniť okná, aby ste sa chránili pred horúčavou a slnkom?

Tekuté kryštály
Zaujímavý je i projekt študentov z Technologickej univerzity v Eindhovene. Tí vymysleli sklo, ktoré sa v lete stmaví, ale v zime prepúšťa do interiéru dostatok slnečného žiarenia. Šikovné okno tvoria dva panely, medzi ktorými sú kryštály s molekulami fluorescenčného farbiva. Keď okno zapnete, kryštály sa pod vplyvom elektrického prúdu správajú podobne ako displej na mobily. Nasmerujú sa kolmo a clonia. O sériovej výrobe skiel prebiehajú rokovania.


Inšpirujte sa: Aké tienenie urobí v spálni najlepšiu službu?

Horúce zrkadlo
Účinnú ochranu pred prehrievaním interiéru vám už teraz poskytnú okná s „tepelným zrkadlom". V priestore medzi dvoma sklami sa nachádza pokovovaná fólia, ktorá v lete zabezpečí odraz slnečného žiarenia. Naopak, v zime tepelné žiarenie vpustí do miestnosti. Obzvlášť výhodná je táto funkcia pri veľkoplošnom zasklení. Prekvapí fakt, že nemusíte vymieňať celé okná, stačí len sklá. Zasklenie s medziookennou fóliou vám firma osadí aj do vašich plastových, hliníkových či drevených okien.

Pozrite sa: Čierne rolety - s dierkami vyzerajú zaujímavo aj štýlovo

Solárne okno
Na trhu nájdete i ďalší zaujímavý produkt - špeciálne izolačné dvojsklo, ktoré tvoria tri rôzne druhy skla a priestor medzi nimi vypĺňa argón. Výsledkom je „sendvič" skiel, ktoré majú letnú a zimnú stranu. Letnú stranu tvorí bezfarebná číra tabuľa skla, ktorá prepúšťa všetky zložky slnečného žiarenia. Zimnú stranu tvoria dve zlepené skla so špeciálnou fóliou uprostred. Jedno zo skiel absorbuje ultrafialové a infračervené žiarenie a druhé sklo je pokovované. V zime sa preto okno správa ako solárny panel. Príslušnú stranu okna podľa ročného obdobia jednoducho pretočíte o 180°.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia