Postupovka: Drevený plot zvládnete, treba si veriť!

Staviame | 13.07.2018

Drevený plot je klasika, ktorá dá pozemku príjemný, domácky vzhľad. Ideálne je postaviť si ho na mieru - a nie je to také zložité, ako si možno myslíte.

Inšpirovali sme sa plotom, ktorí si postavila rodinka Bowenovcov okolo zeleninovej záhrady na väčšom pozemku. Viac si o nich prečítate na ich blogu Bower Power. Princíp stavania je však rovnaký aj pre iné záhrady - a najmä, obsahuje aj odporúčania pre prípad, že je pozemok vyspádovaný.

Nevynechajte: Pozrite sa, čo dokáže zmena oplotenia so záhradou!

Prvým a pravdepodobne najnáročnejším krokom je postaviť drevené piliere, ktoré budú držať plot. Tento krok je náročný na dobré plánovanie a hlavne presnosť. Ak sa totiž pomýlite v pár centimetroch, dosky plota nemusia dobre vychádzať. Tento krok si žiada tiež investíciu do poriadneho náradia - hlavne rohová vodováha je obrovskou pomocou!


Pri stavaní pilierov je ideálne postupovať tak, že najprv vyhĺbite hlboké jamy v rohoch pozemku a zalejete v nich rýchlotuhnúcim betónom rohové piliere. Je to zdĺhavá práca, no najlepšie je, ak si všetko potrebné náradie aj materiál pripravíte k ruke. Aj z tohto dôvodu je ideálne používať rýchlo tuhnúci betón, ktorý netreba premiešavať - zaleje sa vodou až po nasypaní do jamy.


Až keď sú rohové piliere dobre stuhnuté, možno pokračovať v práci s ďalšími piliermi. Aby dobre lícovali, natiahnite medzi rohovými piliermi motúz, ktorý bude vodítkom.


Ideálne je piliere natrieť ochranným moridlom ešte pred tým, než upevníte priečne dosky.

Pozrite si celý postup stavania plota - v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Bower Power

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia