EKOlogický dom, ktorý perfektne drží teplo – hlinený dom, zoznámte sa!

Staviame | 16.05.2019

Vďaka hlineným domom získate dokonalú zvukovú aj tepelnú izoláciu a navyše nezaťažíte životné prostredie. Jedným slovom WAU!

Ak ste sa rozhodli, že si dom svojich snov chcete jednoducho postaviť nanovo, stojíte pred zásadnou otázkou, a tou je výber materiálu, z ktorého bude dom postavený. Výber správneho materiálu je alfa a omega úspechu, preto sa pozrite spolu s nami na ekologické hlinené domy.

Prečítajte si aj o ekologických montovaných domoch.

To pravé orechové pre kreatívnych
Ak netúžite len po obyčajnom dome, ale chceli by ste dať priestor najmä vašej fantázii, práve hlinené domy vám v tomto smere ponúkajú neobmedzené možnosti, pretože ich pôdorysy majú naozaj rôznorodé podoby.


Sú hlinené domy iba z hliny?
Možno budete trošku sklamaní, ale nie, nie sú iba z hliny. Nech je dom akokoľvek ekologický, potrebujete, aby vám v ňom bolo príjemne teplučko a práve kvôli chladnejším mesiacom, ktoré na Slovensku zažívame počas jesene a zimy, sa do hliny často primiešava aj cement.

Občas sa do hliny zvykne primiešavať aj slama. Nikdy sa však nepridáva do úplne spodnej vrstvy a jej úloha je odľahčenie. Slama je tak isto veľmi ekologický materiál a je skvelé vedieť, že sa nemusíte rozhodnúť primárne pre dom z jedného materiálu, ale že je možné ich kombinovať.


Prečítajte si aj: Spravte si vlastné potpourri - je to ľahšie, než si myslíte!

Nebude mi v hlinenom dome zima?
Začneme tým, že tento ekologický dom je finančne nenáročný a s výstavbou klasického domu sa nemôže ani porovnávať. Vyhriať takýto dom už také ľahké nie je. Ak ho však už vyhrejete, môžete si byť istí, že absolútne dokonale v sebe udrží teplo, čiže zima vám rozhodne nebude.

Tepelná izolácia je na jednotku. Je výhodnejšie nestavať ho počas jesene, ale napríklad na jar, pretože potom ho čakajú letné mesiace a môže sa „vyhrievať". Nuž, pri prírodných materiáloch je potrebné riadiť sa zákonmi prírody.


Odkiaľ vezmem hlinu?
Veľkou výhodou hlinených domov je to, že pre ich základný materiál ozaj nemusíte chodiť ďaleko. Môžete použiť aj tú hlinu, ktorá sa nachádza na mieste stavby, čiže finančná zátaž za nákup materiálu úplne odpadá. Po postavení hlineného domu sa ešte omietne hlinenou omietkou, no hrúbka steny vás možno prekvapí. Stena musí byť výrazne hrubšia než pri klasickom dome, je to okolo 50 cm.

Nepotrebujete robotníkov, ale radcov
Jedným z ďalších benefitov hlinených domov je, že pri stavbe nepotrebujete veľký počet ľudí a robotníkov, potrebujete však jedného odborníka, ktorý vám bude radiť. My vám môžeme hlinené domy len a len odporúčať, a to nielen pre ich šetrnosť k životnému prostrediu, ale aj pre to, že vám udržia teplo a postarajú sa aj o perfektnú zvukovú izoláciu.


Ako vyzerajú hlinené domy v praxi, si môžete pozrieť v našej galérii.


Autor: ZuzanaFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia