Prečo by som mal v 21. storočí bývať v slamenom dome? Pre toto!

Staviame | 16.10.2019

Zabudnite na vaše predstavy o zmoknutej slame či o slamených domčekoch, ktoré sa hodia iba na pláž Bali. Hodia sa aj na Slovensko, pretože sú lacné a ich tepelná izolácia je taká vysoká, že o zateplení netreba ani uvažovať.

Budem žiť aj bývať ekologicky
Ak ste sa rozhodli žiť ekologicky, môžeme vás v tom len podporovať. K takémuto životnému štýlu bezpodmienečne patrí aj ekologické bývanie a dnes sme sa rozhodli, opísať vám bližšie typ, ktorý sa v súčasnosti teší veľkému boomu v zahraničí - ide o slamené domy.


Ostatní práve čítajú: Nie je jedno, kam v obývačke umiestnite svoju sedačku

A čo ak mi do slamy vojdu myši?
V prvom rade sa zbavte predstavy, že celý dom bude výlučne zo slamy, veď by vám ho najbližší orkán Elena sfúkol ako domček z karát. Nosný skelet je z dreva a naň sa postupne ukladajú balíky slamy. Tieto balíky sú poriadne lisované, no musíte si strážiť počasie a dávať pozor na vlhké prostredie. Pri týchto balíkoch si všímajte ešte jednu vec - či neobsahujú zrná, pretože práve tie by myši vyhodnotili ako pozvanie dnu.

 

Nie je to však také čierno-biele, slama je skutočne v balíkoch stlačená a lisovaná pod vysokým tlakom, takže ak je táto činnosť prevádzaná kvalitne, žiadny hlodavec si v balíku slamy nenájde miesto na relax, ba priam ani na nadýchnutie.

Môžem v slamenom dome škrtnúť zápalkou?
Balíčky slamy sú však tak prísne lisované nielen kvôli hlodavcom, ale aj kvôli vzduchu, ktorého sa v balíkoch musí nachádzať naozaj minimum, aby nevznikali požiare. Život v takomto dome však nie je žiadny risk, aby sa zamedzilo požiaru absolútne, po dokončení je stavba ešte omietnutá hlinenou omietkou. Rovnako ako tomu bolo pri hlinenom dome, aj slamený má o dosť hrubšie steny ako klasický dom.

Ostatní práve čítajú: Novinka v zariaďovaní: Počuli ste o „lagom" štýle?

Už vopred si tak isto predstavte, akú povahu interiéru by ste chceli v dome mať a rozvrhnite si ho rozumne, pretože jedna stena v takomto dome jednoducho neunesie príliš veľa ťažkých políc. Budete zároveň žiť minimalisticky, čo je tiež súčasť ekologického spôsobu života.

 

Ľahká dostupnosť materiálu a minimálne náklady
Slama sa zháňa absolútne bez problémov, nie však v každom ročnom období, preto pri plánovaní stavby slameného domu kalkulujte. Cena takéhoto domu je veľmi nízka, potešia vás aj jeho úsporné vlastnosti. Prečo? Pretože jeho tepelná izolácia je taká vysoká, že o zateplení netreba ani uvažovať.

Za 3 mesiace to máte hotové
Je to síce individuálne, najmä preto, lebo do týchto domov sa väčšina púšťa sama, ale zhruba o 3 mesiace máte dom postavený. Paráda! A ešte rada na záver - úplne bez porady s odborníkom sa do stavby tohto typu ekologického domu nepúšťajte, nosný skelet je veľmi dôležitý a tak isto výber slamy - potrebujete zohnať certifikované balíky.

Vstúpte do galérie a pozrite si, ako vyzerá výstavba slameného domu.

Autor: ZuzanaFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia