5 vecí, ktoré si musíte premyslieť skôr, než začnete stavať dom

Staviame | 21.11.2018

Túžite po domčeku? Viete, ktorých 5 vecí by ste si rozhodne mali pred samotnou stavbou premyslieť? Lebo my áno.

Vlastná nehnuteľnosť je snom mnohých rodín, avšak rodinný dom nie je skutočne pre každého. Netreba tiež zabúdať, že je rozdiel medzi kúpou hotového, hoci aj holodomu a kompletnou výstavbou!

V prvom rade, trúfnete si naozaj začať stavať dom? Je tento typ bývania pre vás? Okolo domu - dokonca aj toho nového - je vždy nejaká tá práca, či už treba pokosiť trávnik, spraviť drobné opravy, stále niečo čistiť, pripravovať na zimu, na leto, zbierať lístie a podobne. Ak nemáte na takéto práce čas alebo peniaze, aby ste si tieto služby zaplatili, je možné, že vás bývanie v dome bude čoskoro obťažovať nad únosnú mieru.

Ostatní práve čítajú: Rekonštrukcia bytu podľa žien: NESMIE obsahovať žiadne mužské prvky. Vydarila sa? 

Tiež je potrebné zvážiť, či si viete zaobstarať dom v oblasti, ktorá je ľahko dostupná, alebo pre vás bývanie v dome bude znamenať dlhšie cestovanie - a to nielen za prácou, ale aj úplne bežnými nákupmi či službami.

Povedali ste si, že do toho idete?

Teraz prichádza na rad pozemok. Je jedno, či ho ešte len plánujete kúpiť, alebo ste napríklad pozemok zdedili. Najlepšia rada, akú môžete dostať je, všetko si preveriť na stavebnom úrade a v územnom pláne. Neverte predajcom, príbuzným a vôbec nie maklérom, že je pozemok vhodný na to či ono - skôr než čokoľvek podniknete alebo podpíšete, overte si, či je skutočne na ňom možné stavať.

 

Tiež potrebujete informáciu o tom, čo je povolené stavať v okolí (aby ste neboli nemilo prekvapení), k dôležitým informáciám patrí aj výška stavby, ktorú budete môcť postaviť a mnoho ďalších údajov. Jedným z kľúčových momentov pre vaše rozhodnutie by mal byť fakt, že na pozemku sú už skolaudované inžinierske siete.

Nazrite do peňaženky

Áno, iste počítate, že to nebude zadarmo - každá stavba čosi stojí. Avšak pozor, predpokladané náklady nie sú ani zďaleka konečné a žiadny odborník vám ich presne nevyčísli. Počítajte s tým, že sa váš rozpočet postupne navýši o 15 i viac percent.

Ostatní práve čítajú: Tento rok ovládol svet šialený trend: Stromčeky dolu hlavou! 

Kto bude stavať?

Najmete si firmu alebo budete stavať svojpomocne? Obe možnosti majú svoje výhody i nevýhody, svojpomoc sa ani zďaleka nemusí finančne tak oplatiť, ako by sa zdalo, navyše zvyčajne realizácia trvá omnoho dlhšie. Ak si prepočítate čas strávený na stavbe rozličnými prácami a vyčíslite ho v peniazoch, ktoré ste mohli zatiaľ zarobiť vo svojej práci, možno prídete k úplne opačnému výsledku.

 

Dokonca, aj keď si časť prác spravíte svojpomocne, niektoré rozhodne zverte do rúk odborníkom - nielen kvôli skúsenostiam, ale aj preto, že majú k dispozícii profesionálne stroje, náradie i materiály. Aj tu odporúčame staré známe „dôveruj, ale preveruj". Pýtajte si referencie na firmy a majstrov a reálne sa u ich bývalých zákazníkov informujte. Tiež nezabúdajte na písomné dohody skôr, než vyplatíte čo i len malú zálohu.

Náš tip: stavebný dozor nie je položka navyše. Nepodceňujte dohľad odborníka, všetky nedostatky a pochybenia pri stavbe sa odrazia na množstve vašich starostí a na vysokých účtoch v budúcnosti.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia