Je dom z tradičnej tehly stále najlepšia možnosť? Poznáme odpoveď, z ktorého materiálu je najlepšie postaviť si dom

Staviame | 23.11.2018

Je tradičná tehla stále number 1? Z akých materiálov je možné postaviť si dom? A na aké parametre sa vlastne treba pozerať?

Čo sa vám vyplatí z krátkodobého a čo z dlhodobého hľadiska? Iste máte aj vy milión otázok, a tak je to správne. Výber materiálu vašej stavby vás bude sprevádzať po mnoho rokov. Robte ho preto rozvážne!

Rozhodnutie postaviť si vlastný dom je jedným z najväčších - predovšetkým vzhľadom na finančný záväzok, ktorý je s tým spojený. Voľba vhodného materiálu je preto zásadná. Aj keď napríklad hrubá stavba bude cenovo tvoriť len desatinu vašich celkových nákladov, po dostavaní už svoje rozhodnutie nebudete môcť zmeniť. Aké máte teda možnosti?

Prečítajte si aj: Nemáte peniaze na renováciu kúpeľne? Stačí tento jeden doplnok a kúpeľňa bude ako hotelové SPA 

Jedným z absolútne tradičných materiálov je tehla. Obľúbenými sú však aj pórobetón, drevo a materiály na báze dreva. Zabúdať však nemôžeme ani na slamu a vápenno-pieskové tvárnice.

Tehla

Má v našich končinách vyše 1000-ročnú tradíciu a pre svoje výhodné vlastnosti ako dlhá životnosť, pevnosť, odolnosť, zdravotná neškodnosť, nehorľavosť, schopnosť akumulovať teplo a bezproblémové zvládanie kolísania vlhkosti vzduchu je stále pri stavbe rodinného domu najpoužívanejšia. Moderné tehly majú až desaťnásobne vyššie termoizolačné parametre a netreba ich zatepľovať. Využiť ich možno aj pri stavbe nízkoenergetických a pasívnych domov.

 

Navyše, murovanie z nich je rýchle a jednoduché - spájajú sa pomocou špeciálnych lepidiel či murovacej peny. Na riešenie detailov ako väzby rohov, parapety a ostenia okien sa používajú doplnkové tehly s vybratím na vloženie tepelnej izolácie, ktorá bráni únikom tepla. Tým sa predíde vzniku tepelných mostov v obvodovom murive.

Drevo

Je príjemným prírodným materiálom, ktorý je možné krásne kombinovať s modernými trendmi v architektúre, čiže váš drevený dom nemusí ani zďaleka pripomínať horský domček. Drevo má dlhú životnosť a bývanie v ňom pôsobí príjemne a teplo, ide pritom o zdravé a ekológii naklonené bývanie. Ak hľadáte materiál, ktorý je trvalo obnoviteľný, je drevo vašim ideálnym kandidátom. Nezabúdajte však, že o drevo sa budete musieť starať, je to totiž tzv. „živý" materiál.

 

Pórobetón

Skúsite radšej pórobetón? Nájdete ho vo forme tvárnic a je ideálny pre nízkoenergetické a úsporné domy. Veľkou výhodou pórobetónových tvárnic je ich ľahká opracovateľnosť. Pórobetón má navyše výborné tepelnoizolačné vlastnosti, spoľahlivo vyrovnáva vlhkosť vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Je tiež nehorľavý, dobre izoluje pred zvukmi i tepelnými výkyvmi a tiež je zdravotne nezávadný.

Prečítajte si aj: Chladnička v KÚPEĽNI! Je to skvelý alebo bláznivý nápad? 

Náš tip: Než si vyberiete materiál na stavbu, úprimne si odpovedzte na otázku, čo vlastne od svojho domu očakávate. Následne prekonzultujte svoje predstavy a potreby s odborníkom.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia