Tento typ domu pracuje a šetrí peniaze za vás: Je zdravý, ekologický a lacný!

Staviame | 26.11.2018

Trendy sa netýkajú len stravy alebo doplnkov, aj stavby domu sa menia, vyvíjajú a napredujú. Zoznámte sa s novým typom domu, ktorý vám ušetrí veľa peňazí už len tým, že je.

Pasívny alebo nízkoenergetický, poznáte rozdiel?

O oboch typoch domov ste už určite počuli. Možno vám dokonca napadlo, že by sa vám práve takýto typ domu hodil. A veru, máte pravdu, sú doslova stvorené pre vás. Pretože chcete bývať s minimálnymi nákladmi a navyše v zdravom prostredí. Takže, ako vyberať?

O nízkoenergetických domoch sa hovorí už dlhú dobu. Ako už z ich samotného názvu vyplýva, dokážu pracovať s energiou veľmi efektívne a sú veľmi šetrné. Nízkoenergetický dom by mal byť navrhnutý tak, aby okrem zníženia tepelných strát obvodovými konštrukciami riešil aj všetky ostatné problémy, ktoré vznikajú nesystémovým prístupom k šetreniu energiou v budovách.

Pozrite si aj: Tento EKO nápad musíte vidieť: Vyrábali špáradlá a zo zvyšku dreva spravili kuchynský riad! 

Takýto dom je schopný brániť nielen tepelným stratám cez obvodový plášť, ale aj cez tepelné mosty a tepelným stratám, ktoré vznikajú vetraní oknami. V návrhu sú zohľadnené zimné, ale aj letné pasívne tepelné zisky, teda napríklad teplo získané zo slnka, poloha objektu a jeho orientácia k svetovým stranám. V rámci technológie je zabezpečená príjemná vnútorná klíma nielen z hľadiska teploty, ale aj kvality vzduchu.

 

Zdravý a ekologický

Aby sa minimalizovali nároky na spotrebu energie z klasických, teda zvyčajne z fosílnych palív, sú do celého systému zapojené aj zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Potreba energie na zabezpečenie tepelnej pohody v nízkoenergetickom dome sa pohybuje medzi 15 až 50 kWh/m² za rok, čo predstavuje energetickú triedu A. Znie to dobre? Rozhodne áno.

Pozrite si aj: Šok! Michal David má kuchyňu ako v 5* hoteli, zato Jiří Pomeje obyčajnú garzónku. Kde varia ostatné celebrity? 

Avšak okrem nízkoenergetických domov existujú aj domy, ktoré sú pasívne. Ich spotreba tepelnej energie sa pohybuje medzi 5 až 15 kWh/m² za rok. Spomínané rozhranie vám zaručí tepelnú pohodu pri bývaní. Tieto domy musia byť otestované na vzduchotesnosť a nie sú vykurované klasickými spôsobmi. Pri celkovej spotrebe energie sa najväčším dielom na spotrebe podieľajú rôzne spotrebiče, nie dom samotný.

 

Keď dom pracuje za vás

Pasívne domy predstavujú obrovskú výhodu aj napriek počiatočnej väčšej investícii. Tá sa však v nasledujúcich rokov začne oproti bežnému a dokonca aj nízkoenergetickému domu vracať pomerne výrazne. Pri stavbe je dôležité, aby technická časť bola bezchybná, hlavne aby nevznikali tepelné mosty.

Pozrite si aj: Čierno-biela kuchyňa 25x inak: Presvedčte sa, že to nie je žiadna nuda 

Aj keď tieto domy nemusia mať aktívny vykurovací systém, potrebu tepla dokážu nahradiť slnečným žiarením a z vnútorných zdrojov. Toto je zabezpečené systémom pravidelnej výmeny vzduchu a jeho ohrevu, preto o pasivite domu rozhodujete už pri jeho plánovaní.

 

Ak máte pocit, že je to príliš náročné, nenechajte sa odradiť, energetická náročnosť je približne o 90 % nižšia oproti klasickým domom a v horizonte 20 rokov vám takýto dom ušetrí dve tretiny nákladov na energiách oproti úplne klasickému rodinnému domu. A to sa už oplatí, hovoríme predsa o tisíckach eur ročne.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia