Ak si zvolíte tento štýl bývania, štát je povinný vám naň prispieť finančnou dotáciou

Staviame | 14.02.2019

Povinností máme v tomto štáte viac než dosť, preto by nebolo od veci, pripomenúť si aj naše práva. Medzi jedno z veľmi dôležitých, no málo uplatňovaných, patrí finančný príspevok na bývanie od štátu.

Keď byť EKOlogický, znamená byť EKOnomický

Štát chce týmto spôsobom motivovať ľudí k uvedomeniu si faktu, že investícia do ekologického bývania sa oplatí. Hovorí o tom vyhláška o dotáciách na drevodomy z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Na dom z dreva by tak môže jeho majiteľ získať dotáciu 11-tisíc eur, ak pôjde o stavbu s takmer nulovou spotrebou energie. Investícia musí byť aspoň vo výške 65-tisíc eur.

Prečítajte si aj: Čakáte dieťatko? Tieto multifunkčné kusy nábytku vám uľahčia starostlivosť

Na získanie dotácie bude musieť majiteľ drevodomu predložiť certifikát kvality stavby, prípadne kvality konštrukčných prvkov. Držiteľom certifikátov je stavebná firma. Dotáciu možno poskytnúť len na dom, ktorý bol zhotovený dodávateľsky. Na dom postavený svojpomocne ministerstvo pôdohospodárstva dotáciu nedá.

 

Od ekologického bývania si mnohí sľubujú nielen finančne výhodnejšie bývanie, ale aj viac zdravia a rešpektu voči životnému prostrediu. Pravdou je, že investície do úprav a úspor pri bývaní sa rozhodne oplatia a mali by sa robiť plánovane.

Prečítaje si aj: Stále rozhádzaná domácnosť? Možno robíte tieto 4 chyby!

Bývanie je jednou z najvyšších položiek v každomesačnom rodinnom rozpočte, a je jedno, či bývate sami, alebo máte veľkú rodinu. Väčšine poplatkov totiž neutečiete. Dôležité však je, aké vysoké tieto poplatky budú a či sa vám za vaše peniaze dostáva aj primeraná kvalita, alebo ich doslova posielate hore komínom.

Prečítajte si aj: Kúpili ste si nový byt? Týmto vybavovačkám sa nevyhnete!

Ekologické bývanie

Ekológia by mala byť jedným z hlavných kritérií aj pri bývaní. Ideálne už pri jeho výbere, najneskôr však, keď ste už príjemne zabývaní a riešite, čo so svojou nehnuteľnosťou v budúcnosti. Ohľad na ekologickosť ide totiž ruka v ruke s plánovanými (i tými neplánovanými a o to urgentnejšími) úpravami nášho bývania.

 

Žiť ekologicky znamená rozumne, zdravo a finančne rozvážne - preto väčšina domácností v prvom štádiu rieši úspory energií a tepla. Je dobré vedieť, že na viaceré typy ekologického bývania môžete získať aj dotácie od štátu, i keď to možno dobu realizácie o niečo predĺži.

Prečítajte si aj: Stále máte málo miesta? Toto sú rezervy takmer každej domácnosti, využite ich!

Niektoré inštitúcie tiež ponúkajú výhodnejšie úvery, ak investícia povedie k ekologickejšiemu bývaniu, preto si v tomto ohľade spravte aktuálny prieskum, bude to pre vás výhodné! O tom, že nehovoríme do vetra, svedčí aj fakt, že priemerná investícia do ekologických úprav sa vlastníkovi v závislosti od typu môže vrátiť už za desať rokov, pričom kvalita vášho bývania sa zlepší okamžite.

Prečítajte si aj: Bytík ako lusk: Nápady, ktoré si možno odniesť z bývania 17,5 m²

Kde vylepšovať?

Logicky prvým krokom je zamerať sa na vykurovanie, keďže ide v našich zemepisných podmienkach o dôležitú položku v rozpočte. Zatepľovanie i voľba nového vykurovacieho systému či nákup vhodného kotla, to všetko by ste mali konzultovať a realizovať s pomocou odborníkov. Takto máte nielen záruku kvalitne odvedenej práce, ale aj možnosť reklamácií.

 

Ak zatiaľ nemáte financie na veľké úpravy, mierte nižšie a vymeňte staré okná a dvere, aby ste obmedzili tepelné straty. Výhodou je aj lepšia izolácia pred vonkajším hlukom. Ďalším krokom môže byť výmena kotla na teplú vodu a kúrenie, ale aj správna voľba spotrebičov v domácnosti - hlavne tých, ktoré sú v prevádzke neustále.

Prečítajte si aj: Zisťovali sme a prekvapíme vás: Potrebujem stavebné povolenie, keď chcem klimatizáciu?

Celkové úspory len v tejto oblasti predstavujú desiatky až stovky eur ročne, oplatí sa im preto venovať pozornosť. Už máte všetky tieto úpravy za sebou? Nezastavujte sa a prikročte k alternatívnym zdrojom zásobovania svojej domácnosti. Možností je viacero od inštalovania solárnych kolektorov až po fotovoltaické panely na streche.

 

Tieto vám nazbieranú prebytočnú energie uložia do akumulátorov pre neskoršiu spotrebu. Stanete sa tak nielen energeticky nezávislými, prispejete aj malým dielom k ekológii, a to všetko s finančnou úsporou.

Prečítajte si aj: Toto je najzdravší materiál, z ktorého by ste mali mať všetky veci v domácnosti!

A ako vyzerajú drevodomy, ktoré štát finančne podporuje? Pozrite si v našej galérii.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia