TAKTO si spravíte omietku, ktorá vám ušetrí veľa peňazí: Najlepšie totiž drží teplo

Staviame | 26.02.2019

Tento druh omietky poteší všetkých EKO založených ľudí, aj tých, ktorí radi ušetria, keď môžu. A predstavte si, urobiť si ju môžete úplne sami!

Hlinená omietka je ozdoba, ktorú zvládnete aj svojpomocne

Hlinu možno považovať od nepamäti za základný stavebný materiál. Často sa používala nielen na omietky, ale aj na celé stavby. Približne od sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa však v stavebníctve takmer prestala používať. Dnes hlási návrat.

Prečítajte si aj: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Nie je to len eko, ale aj praktické

Hlinené omietky sa začali vracať do módy po tom, ako sme sa nasýtili všetkých umelých výdobytkov a začali hľadať viac cestu k spojeniu s prírodou. No a pravda je taká, že okrem dreva neexistuje prírodnejší materiál, ako je hlina.

 

Lenže hlinené omietky sa nestali len alternatívou pre eko fanatikov. Svojimi vlastnosťami si získavajú čoraz viac moderne zmýšľajúcich ľudí.

Prečítajte si aj: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Super vlastnosti

Hlina ako taká je čisto prírodný produkt s množstvom pozitívnych vlastností. Medzi najzásadnejšiu patrí extrémne dobrá regulácia vlhkosti, a tak sa hlinená omietka nehodí len do bežných miestností, ale napríklad aj do kúpeľne.

Prečítajte si aj: 20 tipov na to, ako využiť hluché miesta v kuchyni: Wau, toľko úložného priestoru!

Patrí k stavebným materiálom, ktoré okamžite dokážu pohltiť nahromadenú vlhkosť a pri poklese ho vrátiť nazad. V priestore sa tak udržiava prirodzená a zdravá klíma. Navyše, hlina zabraňuje vzniku plesní. Takže ju doma určite oceníte.

 

Je krásna

Keďže sa hlinené omietky stali trendy, dnes je možné ich dostať v praktických baleniach a v rôznorodých farbách. Vďaka tomu sa úplne oslobodila od stigmy, že je nevýraznou. Môžete využiť farby od žltej, červenej, prakticky neexistuje farebné obmedzenie, ktoré by hlinená omietka dnes nevedela zabezpečiť.

Prečítajte si aj: Spoznajte prísne pravidlá, ako správne pracovať s bielou v kuchyni

Výborný izolant

Okrem toho, že hlina je skvelá na udržiavanie vlhkosti, je aj špičkový izolant. Dokáže akumulovať teplo. To znamená, že ho pohlcuje a v pravý čas ho sála zo seba von, takže vám bude príjemne aj bez vykurovania.

Prečítajte si aj: Bytík ako lusk: Nápady, ktoré si možno odniesť z bývania 17,5 m²

Bežné izolanty udržujú v miestnosti teplo, no neakumulujú ho, bez vykurovania teplota rýchlo klesne. Pri hlinenej omietke je to iné.

 

Nič zložité

V prípade hlinených omietok ich rovnako ako pri vápenno-cementových zvládne nahodiť aj šikovný domáci majster. Nanáša sa štandardne v hrúbke 1,5 až 2,5 centimetrov. Povrch nerozhoduje, akurát v prípade nesavých a hladkých povrchov je potrebný cementový postrek.

Prečítajte si aj: Zisťovali sme a prekvapíme vás: Potrebujem stavebné povolenie, keď chcem klimatizáciu?

Výhodné sú omietky s prídavkom slamených a konopných vlákien. Zabraňujú praskaniu. Po základnej úprave je vhodné na omietku naniesť ešte niekoľko milimetrov jemnej hlinenej omietky a domov bude skutočne moderný, ekologický aj funkčný.

Pozrite si v GALÉRII hlinené domy, na ktorých sa nachádza vrstva hlinenej omietky. Nádherné!

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia