Dom v kopci je romantika, ALE vieme, o koľko bude drahší kvôli svahovitému pozemku

Staviame | 28.02.2019

Nemusíte sa vyhýbať domčeku v kopci, musíte ale dostať všetky informácie, aby ste vedeli, ako si s ním poradiť. Poďme na to!

Pozemok v kopcovitom či zvlnenom teréne môže predstavovať poriadnu výzvu. V minulosti sa im neraz ľudia snažili vyhnúť, pripusťme však, že niekedy na výber prosto nemáme. A dom umiestnený v kopci má aj svoje čaro.

Ostatní práve čítajú: Drobné obkladačky v kúpeľni: Povýšia ju na elegantný wellness

Veď výhľady z týchto pozemkov sú doslova na nezaplatenie! Ako však skrotiť kopec pod vaším domom? Je v podstate jedno, či máte v kopci dom, alebo iba záhradu. Ide o nerovný terén, ktorý je potrebné upraviť tak, aby ho bolo možné čo najefektívnejšie a najbezpečnejšie využívať.

 

Bude si vyžadovať konzultáciu s architektom, ktorý vám zrejme navrhne spevnenie zrázov, budovanie terás alebo úpravu terénu pomocou iných betónových riešení, napríklad aj uložením betónových blokov v podobe uholníkov. Ide o praktický a jednoduchý spôsob úpravy náročných terénov. A čo to presne znamená?

Ostatní práve čítajú: Najhorúcejšia kúpeľňová vychytávka znie: Sprcha a práčka v jednom! Pozrite si ju

Ak staviate alebo upravujete zvlnený alebo vyslovene kopcovitý terén, potrebujete vytvoriť oporné steny i spevniť šikmé plochy, či ich priamo vybudovať. Ak zvolíte na tieto práce betónové dielce, vyhnete sa tak viacerým náročným prácam, ktoré sú inak s úpravami svahov spojené.

Ostatní práve čítajú: Zariaďte si kúpeľňu podľa toho, aké ste znamenie! Ktorá sa k vám skutočne hodí?

Betón ako estetické riešenie

Hľadajte betónové dielce so širokou ponukou povrchových úprav. Samozrejme, platí to aj pre dostupnú farebnú škálu a veľkosť či výšku jednotlivých blokov. Podľa zámeru, ktorý ste si vytýčili, potom s ich pomocou plochy zjednotíte alebo naopak šikovne vizuálne oddelíte a upútate pozornosť na zaujímavú povrchovú úpravu, alebo vzorovanie.

 

Netreba murovať?

Veru nie. A dokonca ani stavať debnenia a zložito liať betón na vytýčené plochy. Hľadajte dielce, ktoré majú jednoduché stabilizačné systémy v podobe pätiek. Tie zvyšujú ich stabilitu v teréne. Výrobcovia ponúkajú rôzne výškové kombinácie či možnosť zaujímavých plošných riešení.

Ostatní práve čítajú: Zapáchajúcim odtokom v kúpeľni odzvonilo: Voda bude odtekať v roku 2019 úplne inak!

Vďaka nápaditému kombinovaniu dosiahnete nielen vysokú pevnosť a stabilitu terénu spolu s vysokou funkčnosťou, ale jednoduchým spôsobom získate nový a vysoko estetický priestor.

Ostatní práve čítajú: Zubné pasty sú chemický koktejl - vymeňte ich za zdravé verzie

Priplatíte si

Svahovitý pozemok netreba zavrhovať, dá sa s ním pekne pracovať, ALE budete si musieť trošku priplatiť. V porovnaní s pozemkom na rovine predraží výstavbu domu o cenu odkopania plochy a množstva zeminy.

 

Odkopanú zeminu treba uložiť a neskôr použiť na terénne úpravy okolo domu, jej prebytok treba vyviezť na skládku. Nesmie sa podceniť ani zateplenie pivnice pod terénom, na ktoré sa skoro vždy zabúda. Tento typ pozemku vám teda zdvihne náklady domu o 3000 - 5000 €. Ale ten výhľad za to stojí, nie?

Ostatní práve čítajú: Plesne a škaredé zatekajúce mapy v kúpeľni? Toto je riešenie, ako sa im navždy vyhnúť

Čo poviete, vyzerá ešte práca na pozemku v kopcovitom teréne ako strašiak alebo skôr ako príjemná a zaujímavá výzva?

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia