Ak chcete vybudovať skutočne pevné základy domu, nesmiete zabudnúť na tieto 3 veci

Staviame | 06.03.2019

Mať pozemok nestačí. Chcete na ňom postaviť dom, ktorý bude mať poriadne pevné základy, ktoré neodfúkne prvá víchrica. Poradíme vám ako na to.

Základová doska: Na čo vlastne slúži?

Ak ste doteraz nestavali a nie ste povolaním z branže, je možné, že pri hľadaní informácií prídete do kontaktu s mnohými novými výrazmi. Jedným z nich je základová doska, a ako už iste tušíte, bude pre vašu stavbu skutočne kľúčová.

Pozrite si aj: Je lepšia matná kuchynská linka ALEBO lesklá? Zisťovali sme a výsledok vás prekvapí

Na čo vlastne slúži a existujú k nej aj nejaké alternatívy?

Nebudeme chodiť dlho okolo horúcej kaše, je jasné, že základová doska tvorí pri stavbe jeden z prvých krokov, bez ktorého svoj projekt jednoducho nedokončíte. Áno, predstavuje podklad stavby, ktorú sa chystáte uskutočniť, nie vždy je však potrebná.

 

Aké sú teda možnosti?

Je jasné, že žiadna rozsiahlejšia stavba nemôže stáť voľne bez položenia základov, výrazne by to ovplyvnilo jej trvácnosť. V zásade existujú dva spôsoby, ako položiť základy stavby, a to pomocou základových pásov alebo základovou doskou.

Pozrite si aj: Varíte si v kuchyni maximálne kapučíno? Potom by vaša kuchyňa mala vyzerať takto!

Základové pásy sú jednoduchšou a prirodzene lacnejšou formou, a hoci by sa vám do rozpočtu hodili viac, nie vždy je možné ich realizovať - určujúce sú v tomto prípade prepočty, pretože základové pásy je potrebné umiestniť pod všetky nosné steny, komín, nástupný stupeň schodov i pod všetky priečky hrubšie ako 150 mm.

Pozrite si aj: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

To v mnohých prípadoch znamená, že sa vám viac vyplatí vytvorenie jednoliatej základovej dosky.

 

Pevná opora

Základová doska je tvorená oceľovobetónovou platňou, pričom jej hrúbka je rádovo v desiatkach centimetrov, zvyčajne 600 až 1200 mm. Je jednoznačnou voľbou všade tam, kde má pôda nižšiu nosnosť alebo pri výskyte spodnej vody.

Pozrite si aj: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl

Ak je potrebné budovať podlahy v suteréne pod úrovňou podzemnej vody, buduje sa oceľobetónová vaňa, teda špeciálny druh základovej dosky. Do betónu základovej dosky sa zvyčajne umiestňuje zváraná sieť z tyčovej ocele - ide o výstuž dosky.

Pozrite si aj: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Vďaka nej má stavba väčšiu oporu. Keďže doska leží pod samotnou stavbou, je jej kvalitné vyhotovenie mimoriadne dôležité, následné úpravy či opravy predstavujú vysokú investíciu, ktorej sa iste chcete vyhnúť a neraz sú tieto nápravy dodatočne nevykonateľné.

 

Náš tip: Aby ste presne poznali prostredie, v ktorom sa chystáte stavať, investujte do geologického prieskumu. Oplatí sa to, pretože už pred vypracovaním projektovej dokumentácie budete poznať miestne pomery i možnosti, ktoré môžete využiť.

Pozrite si aj: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Nespoliehajte sa na informácie, ktoré vám k pozemku poskytol predávajúci či investor, neraz môžu byť skreslené, neúplné alebo dokonca aj zámerne nepresné.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia