Záhradný domček postavil sám, obdivuje ho celé Slovensko

Staviame | 22.09.2019
Záhradný domček si postavil jaro sám, obdivuje ho celé Slovensko
Záhradný domček si postavil jaro sám, obdivuje ho celé Slovensko

Verili by ste, že tento domček si majiteľ postavil bez akýchkoľvek skúseností sám, vlastnými rukami? Okrem originálneho vzhľadu je zaujímavý aj príbeh, ako vznikol.

Ako to začalo

Mať peknú záhradu prináša potešenie počas teplých dní. No keď v nej máte aj záhradný domček, môžete ju využívať celoročne. Asi tak uvažoval aj Jaro, ktorý sa rozhodol, že hoci na trhu dostať veľa hotových domčekov, postaví si vlastný.

Aj tento je zaujímavý: Domček pre deti - splnenie najväčšieho sna 

Jednoduchá konštrukcia

Domček postavil na pätkách. „Najskôr som vyhĺbil jamy a do suchého betónu som položil základové pätky. Upravil som podložie a položil zámkovú dlažbu," vysvetlil nám. Keď betón stvrdol, z 12 kusov hranolov postavil základnú konštrukciu. Musel ich však dokúpiť, lebo projekt sa zmenil. Dcéra vždy túžila po domčeku na strome, a keďže v záhrade taký nemali, vymyslel pre ňu izbičku v podkroví nad záhradným domčekom pre náradie.

Aj toto si pozrite: Chudý domček na kolesách

Aj vy to dokážete

Hoci Jaro nemal žiadne skúsenosti s podobnou stavbou, nabral odvahu a cez víkendy sa pustil do roboty. Zaujímavé bolo, že nehľadal žiadne inšpirácie v časopisoch ani na webe, neurobil si ani základný náčrt či plán a podľa želaní dcéry a manželky robil všetko za pochodu, iba z hlavy. Aby priestor vnútri zväčšil, nad okno a dvere vyrobil ešte aj vikier.

 

Po schodoch...

Hotovú konštrukciu pospájal trámami, steny urobil z OSB dosiek a tatranského profilu, vyrobil okná s okenicami, osadil dvere a strechu zaizoloval asfaltovými pásmi a šin­dľami. Aby nemuseli chodiť po rebríku, k domčeku pripevnil aj mlynárske schody. Získal tak izbu pre dcéru s rozmermi 2 x 4 m a pre seba o meter kratšiu dielňu na prízemí.

 Aj toto vás bude zaujímať: Malý, ale dokonalý domček: Čo by vám v ňom chýbalo?

Niečo úplne iné

„Domček stojí, prestál aj vrtochy počasia a stal sa dominantou našej záhrady," teší sa dnes zo svojho diela zručný majiteľ, i keď z pôvodného plánu urobiť obyčajný sklad a malú dielničku sa napokon vykľulo čosi úplne iné. Pri konečnom stvárnení a zariadení mu pomáhala manželka a dcéra. Zvonka natreli tatranský profil červenou farbou a priznané trámy bielou, čím domček pripomína stavbu typickú pre severský štýl.

 

Toto si prečítajte: Chalupa ako vtáčie hniezdo: 10 m² dokonalej romantiky 

Za pár drobných

Izbu v podkroví zariadili posteľou a stolíkom, ktoré vyrobil na mieru. Stolík sa posúva po lište, čím uvoľňuje priestor pod oknom pre rozloženie postele. Útulnú atmosféru vytvárajú večer svetielka, ktoré zavesili na obyčajný konárik.

Podkrovie je už vyše roka ideálnym miestom pre voľnočasové aktivity pre dcéru a jej kamarátov, ale pri okne v deke a s teplým nápojom v ruke tu neraz v nečase strávil príjemné chvíle i Jaro s manželkou.

Viac inšpirácií na záhradné domčeky nájdete v našej galérii!

Pripravila: Daniela Mýtna

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia