Praktické rady na zútulnenie chalupy

Tipy a triky | 26.07.2014

Mnohí „chalupári" používajú na zariadenie chalupy vyradený nábytok zo svojho bytu alebo od známych. Výsledkom je zbierka rôznych štýlov viac či menej poškodeného nábytku, čo pôsobí rozpačito. Namiesto útulného víkendového hniezdočka máte sklad starého nefunkčného nábytku, v ktorom sa nemôžete cítiť príjemne. Nechajte sa inšpirovať našimi radami a zistíte, ako vyťažiť aj z mála maximum.

Staré nemusí byť zlé, ale...
Kvôli vybaveniu chalupy nemusíte hneď utekať kupovať nový nábytok. Jasné, že si môžete pomôcť aj staršími kúskami z bazáru alebo blšieho trhu. Podstatné je, aby nábytok bol plne funkčný a nepoškodený. Pri získavaní nových kúskov zariadenia si pozorne všímajte stav nábytku. Menšie poškodenia v podobe olupujúceho sa laku alebo vŕzgajúcich pántov sa dajú ľahko odstrániť, ale zatuchnutý a červotočom rozožratý nábytok určite nie je vhodný. Drevený nábytok treba očistiť, nalakovať a čalúnené stoličky alebo kreslá si zaslúžia nový poťah.

Všestranný textil
Textilné dekorácie, závesy, deky, vankúše a záclony dokážu doslova čarovať. Majú moc zútulniť, spríjemniť a zjemniť priestor. Ak sa vám zdá chalupa príliš tmavá, presvetlite ju svetlými záclonami a poťahmi na vankúšikoch. Závesom môžete nahradiť napríklad chýbajúce dvierka na skrinke. Nebojte sa používať kvetinové, ovocné a kockované vzory, háčkované dečky alebo čipku. Na chalupu je ako stvorená prešívaná patchworková prikrývka z rôznofarebných kúskov látky.

To nie je gýč, ale zbierka
Chalupa je miesto, ktoré znesie množstvo dekorácií predovšetkým vidieckeho rázu. Obľúbené exempláre prezentujte na otvorených policiach, zavesené na stene alebo ako voľné solitéry na zemi. Hrnčeky, misky, taniere a rôzne kuchynské pomôcky, ktoré používali kedysi naše staré mamy - to všetko patrí do chalupárskej kuchyne. Ak nemáte miesto na policiach, zaveste ich zavesiť na rošt nad pracovným stolom. Do starého kredenca dajte porcelán a keramiku, ktoré umocnia domácku atmosféru. Pokojne môže byť každý tanier alebo pohár iný.

Technické novinky? Áno!
To, že chcete uniknúť od ruchu veľkomesta do pokojnej prírody neznamená, že sa zrieknete technických vymožeností doby. Teplá sprcha, splachovací záchod a elektrický prúd pobyt na chalupe urobia komfortnejším. Rovnako ako varenie na funkčnom sporáku, chladnička s mrazničkou alebo rýchlovarná kanvica. Zísť sa môže aj hriankovač, ponorný mixér alebo varič na vajíčka. Záleží na vás, bez ktorých kuchynských pomocníkov sa nemôžete a nechcete na chalupe zaobísť.

Čo ešte?
Chalupu výrazne zútulnia vázy s čerstvými kvetmi (počas vašej prítomnosti), bylinky v kuchyni, prípadne sušené kvety. Interiér personifikujte starými rodinnými fotografiami aj obrázkami, ktoré nakreslili vaše deti. Nezabudnite na dostatočné osvetlenie priestoru. Okrem centrálneho svietidla rozmiestnite v chalupe doplnkové lampy, lampáše, svietniky a petrolejky.

Autor: RadomírFocus Media

Video

Diskusia