Malá spálňa: Neprebúrajte sa k susedom

Tipy a triky | 07.11.2015

Odchovaní na rozprávkach s palácovými priestormi môžeme len ťažko uveriť v dospelosti skutočnosti, že v obchode s nábytkom musíme vybrať užší variant manželskej postele kvôli skromnejšej rozlohe spálne. Odosobnime sa od tohto údelu a porozmýšľajme radšej, ako ju krásne a zmysluplne zariadiť.

Neohrozte susedov
Zväčšiť malú spálňu posunutím stien predstavuje nápad číslo jedna. Keď sa však nemáte záujem prebúrať k susedom, musíte na vizuálnu úpravu miesta ísť z opačného konca. Pri tejto príležitosti s radosťou siahneme opäť po prirovnaní súvisiacim so scénografiou. Ani divadelníci nerozmýšľajú ako zväčšiť javisko, ale sa snažia prísť na to, ako ho čo najvýstižnejšie zariadiť.

Vec prísnej selekcie
Zmeňte uhol pohľadu a hneď vám v hlave naskočia originálne nápady. Zamerajte sa na goticky vysoké čelo, ktoré svojsky akcentuje priestor. Alebo zvýraznite jednu stenu farebnou maľovkou. Tmavý odtieň by mohol interiér ešte zmenšiť. Úspech pekne a nenásilne zariadených interiérov spočíva v prísne vyselektovaných doplnkoch a dekoráciách. Nesmie ich byť ale veľa.

Tapeta a rôzne efekty
Dobiela ladená spálňa vám môže evokovať zimné kráľovstvo, no z hľadiska optických účinkov je mimoriadne účinná. Pocitovo vás nezaťaží a ešte k tomu sa postará o sviežu atmosféru. Skrytý zdroj svetla sa postará o zaujímavú tieňohru, ktorá rafinovane prispeje k ďalším žiadaným vizuálnym efektom. V priestore sa rovnako uplatnia farebné akcenty vo forme tapety či posteľnej bielizne.

Dôraz na vertikalitu
Ak plánujete spálňu s úložným priestorom, zaobstarajte si skrinky až po strop. Neprehliadnuteľný vertikálny prvok spraví taktiež vizuálne svoje. Pozrite sa na starých majstrov, ktorí vedeli unikátne zaobchádzať s perspektívou. Keď nemôžete rozšíriť izbu, tak ju aspoň predĺžte do výšky. Vysoké štíhle okná v historických bytoch sú vďačných prvkov, ktorý situácii pomôže.

Ako neukrojiť priestor
Dvere, ktoré zaberú pol miestnosti a budú vám v otvorenej polohe navyše zavadzať, skúste vymeniť za posuvné. Je na vás, ako sa rozhodnete a čo vám bude v rámci bezproblémového chodu domácnosti vyhovovať. Nočné stolíky vyberte priestorovo čo najúspornejšie, aby zbytočne neukrojili z plochy miestnosti. Ak ich pripevníte o stenu, budete podlahu ľahšie udržovať. Priestor zbytočne nepreťažujte nábytkom, aby vás nevytesňoval.

Nočná obloha priamo na strope spálne. Čo je to za kúzlo?

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia