Zariaďte si doma tmu: Má liečivé účinky!

Tipy a triky | 19.06.2019

Vstávate ráno nabití energiou a tešíte sa z nového dňa? Alebo vás zo spánku budí stres, dlho do noci neviete zaspať a ráno sa len pomaly kotúľate z postele? Máme pre vás tip nielen pre zdravie.

Vyskúšajte tmu!
Zvláštny nápad? Hovoríte si, že predsa máte tmu každú noc. Avšak nie je tma ako tma. V skutočnosti je naše okolie mimoriadne svetelne znečistené a aj počas noci naše telo dostáva veľké dávky rôzneho svetelného smogu - od toho zo spotrebičov v domácnosti až po umelé osvetlenie na uliciach.

Nevynechajte: Lepší spánok aj sex? Vyhoďte zo spálne tieto veci!

Žiaľ, pozeranie televízie, večerná práca na počítači či zábava s mobilom, hodiny strávené pod umelým osvetlením a aj pouličné svetlo, ktoré preniká v noci do našich príbytkov - toto všetko vplýva na hormonálne hladiny, oberá nás o spánok a výrazne znižuje kvalitu života.

Práve to je dôvod, pre ktorý by ste si v domácnosti mali zariadiť kút, v ktorom môžete mať úplnú tmu.
Lekári totiž potvrdzujú, že už tak malý svetelný zdroj ako jedna horiaca sviečka dokáže ovplyvniť kvalitu a dĺžku nášho spánku. Čím tmavšie - a pokojnejšie prostredie pre spánok máme, tým lepšie.


Ako si ho však zariadiť?
Je jasné, že nie každý má k dispozícii na spánok tú najideálnejšiu miestnosť v dome - vaše spálňa je možno ako na potvoru otočená do rušnej ulice alebo na východnú stranu. Napriek tomu môžete spraviť viacero opatrení, aby ste vytvorili aj z takejto miestnosti pokojný a tmavý kútik.

Pozrite si aj: Čierne rolety budú vyzerať štýlovo, ak...

Náš tip:
Dajte si namontovať vonkajšie žalúzie. Odfiltrujú ruch ulice a výborne zatienia. V teplejšom období môžete mať okno pri spustených žalúziách otvorené dokorán a užívať si tieň či zatemnenie. Keďže sú nastaviteľné, množstvo prepúšťaného svetla si regulujete sami podľa potreby.

Na okná hľadajte tmavšie a hustejšie záclony. Tie skombinujte s tmavými zatemňovacími závesmi ideálne presahujúcimi šírku okna alebo okien.


Všetko vypnúť
Zo spálne odstráňte všetku elektroniku, ktorú v nej nepotrebujete. Ponechajte si len budík - ak ho používate, hľadajte taký, ktorý po celú noc nesvieti do miestnosti. Všetky spotrebiče vypnite z elektriny, tak, aby nesvietili, zapínajte ich len ak ich práve potrebujete používať. Do spálne nenoste mobil.

Inšpirujte sa: Dizajnová novinka, ktorej sa netreba báť - stena čierna ako polnoc!

Vymaľujte
Áno, správnym výberom farby steny alebo odtieňom tapety výrazne zmeníte svetlosť miestnosti. Netvrdíme, že musíte vymaľovať svoju spálňu na čierno, hľadajte však pokojné tmavé odtiene, ktoré budú s miestnosťou harmonizovať.


Spánok v tichu
Všimli ste si, že počas dňa (a noci) sme okrem svetelného smogu neustále vystavení aj značnému hluku? Externé žalúzie spolu s hrubými závesmi vám môžu pomôcť v odhlučnení od ulice. V noci tiež nepúšťajte žiadne spotrebiče - teda napríklad ani umývačku na tichý nočný program, pomôže to eliminovať ruchy v byte.

Najlepšie účinky dosiahnete pomocou štupľov do uší alebo špeciálnych slúchadiel, ktoré odfiltrujú okolité ruchy. Verte nám, už po pár nociach pocítite obrovský rozdiel!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia