Plesne a smrad preč! Ako udržať práčku čistú?

Tipy a triky | 12.07.2019

V každej domácnosti, ktorá má práčku, je potrebné venovať pozornosť jej dôkladnému a rozhodne i pravidelnému čisteniu. A je jedno, či je vaša pračka nová, alebo stará. Takto ju budete mať vždy čistú a voňavú... a s ňou aj všetku bielizeň!

Ak máte novú práčku, je ideálny čas, premyslieť si spôsoby, akými ju udržíte čistú a funkčnú čo najdlhšie. Už po troch mesiacoch používania by ste mali začať s prvým čistením.

Základné pravidlá
Čistite práčku pravidelne - aj to aj v prípade, že sa vám zdá, že je čistá a funguje dobre. Stanovte si pravidelné intervaly, napríklad prvý či posledný víkend v mesiaci. Jednoducho, dátum na ktorý nezabudnete a zapadne do fungovania vašej domácnosti a upratovacích zvyklostí. Pravidelným čistením práčky si ušetríte prácu a špina, plesne a vodný kameň sa budú dať odstrániť jednoduchšie než poriadne „zažraná" nečistota.


Prečítajte si pozorne návod na obsluhu

Niektoré práčky majú vlastné čistiace programy odporúčané výrobcom - ten uvádza aj interval, kedy ich používať a mnohokrát odporučí aj druh prostriedku, ktorý použiť. Predĺžite tak životnosť spotrebiča.

Čo treba v práčke čistiť?
V práčke sa ukladá špina, vodný kameň, ale aj baktérie a plesne, ktorým sa vo vlhkom a tmavom prostredí dobre darí. Čistiť by ste mali vždy všetky jej časti - a to nielen bubon a nádobku na prací prostriedok a aviváž, ale aj tesnenia a filter práčky.

Čo myslíte - Je lepšia svetlá pracovná doska alebo tmavá?

Čo s bubnom?
Bubon môžete vyčistiť jednoduchým použitím 1 litra octu, ktorý nalejete do bubna. Dajte prať prázdnu práčku na čo najdlhší program pri teplote 90 °C. V prípade, že ste tento postup už skúšali, ale želaný výsledok sa nedostavil, skúsiť môžete aj dezinfekčné a protiplesňové prostriedky určené na pranie. Tie však kombinujte s praním na nižšej teplote (40 °C), inak stratia svoju účinnosť.


Neignorujte dávkovaciu nádobku

Ak máte nádobu, ktorú je možné vybrať, ponorte ju do teplej vody a nechajte zvyšky pracích prostriedkov a aviváže riadne odmočiť. Pridať môžete aj dezinfekčný prostriedok. Ak sa vám v nádobke usádza vodný kameň, bude potrebné po dôkladnom odmočení aplikovať prostriedok proti kameňu, zvyčajne postačí ocot. Záhyby a ťažko dostupné miesta skúste čistiť zubnou kefkou alebo kefou na čistenie fliaš.

Nevytesňujte tesnenie
Na handru či uterák aplikujte protiplesňový prostriedok a zasuňte ho pod gumu. Nechajte pôsobiť približne 15 minút, nikdy však nepoužívajte prostriedky, ktoré sú agresívne voči gume. Potom zotrite a dajte prať na prázdno.

Filtre je potrebné čistiť podľa návodu výrobcu. Zvyčajne je potrebné ich vyšróbovať a následne dôkladne vyčistiť a vydrhnúť. Filter dôkladne vyčistite a bezpečne vráťte na miesto.

Prečítajte si aj: Wau: takto dopadla premena maličkej kúpeľne

Náš tip: práčku nenechávajte zatvorenú. Vždy ju dôkladne vyvetrajte a bielizeň čo najskôr po praní vyberte.

Autor: AgátaFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia