Ako vybrať matrac? Toto ste možno nevedeli!

Tipy a triky | 26.05.2019

Kúpa nového matraca nie je lacná záležitosť, bude vám však slúžiť dlhšiu dobu, a preto ho vyberajte s rozvahou. Kvalitný matrac je základ dobrého spánku. Ak si vyberiete nesprávny, môžete sa zobúdzať unavený a s bolesťami chrbtice.

 

Typy materiálov

Pružiny Klasické pružinové matrace sa hodia na občasné prespanie. Ak ho chcete používať na dennodenné spanie siahnite po taštičkovom matraci, kde je každá pružina zašitá v textilnom puzdre. Taštičkové matrace sa dobre prispôsobujú a kopírujú telo spiaceho človeka.

 

Prečítajte si aj:Dobré farby pre dobrý spánok

Latex

Latexové matrace sú vyrobené zo syntetického latexu a z prírodne získaného latexu (kaučuk). Ich cena je lákavá, ale vždy sa pýtajte koľko latexu sa pri výrobe použilo a aká je jeho hustota, ktorá by mala byť minimálne 50-60 kg/m3. Tieto matrace sú stabilné a trvácne, prispôsobujú sa tlaku tela. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a ťažšia manipulácia. Nehodia sa pre alergikov.

 

Mohlo by vás zaujímať: Kvalitná posteľ pre dobrý a zdravý spánok

Polyuretán a pena

Polyuretán sa vám skvele prispôsobí, reaguje na ľudské teplo a podľa toho mäkne. Ak sa rozhodnete pre penový matrac, pýtajte sa tiež na jeho hustotu, ktorá sa udáva sa v kg/m3. PUR peny alebo aj studené peny sa vyrábajú v rôznych hustotách od 25 a vyššie.

Na trhu nájdete aj penové matrace s viacerými vrstvami, ktorých každá strana môže mať rôznu tvrdosť. Získate tak jeden matrac s mäkšou a tvrdšou stranou. Čím je hustota vyššia, tým je jadro tvrdšie. Luxusné matrace majú jadro zložené z pamäťovej peny, tá by mala mať hustotu 50kg/m3 a viac. Ľudia s vyššou hmotnosťou by nemali spávať na penových matracoch vôbec, pretože rýchlo podliehajú preležaniu.

 

Prečítajte si aj: Aká farba vám navodí dobrý spánok?

Čo zvážiť pri výbere?

1. Pri kúpe sa určite poraďte s odborníkom. Nebojte sa pýtať, z čoho je matrac vyrobený, aké má vlastnosti a akú poskytuje predajca záruku.

2. Vyhraďte si dostatok času a skúšajte. Ľahnite si na matrac, pretočte sa.

3. Matrac by mal kopírovať tvar vášho tela, keď si ľahnete, musíte sa cítiť príjemne, nič by vás nemalo tlačiť, ani sa nesmiete prepadať.

4. Správna veľkosť matraca je o asi o 20 cm dlhšia než je výška postavy. Šírka jedného lôžka je minimálne 90 cm, pri dvojlôžku 80 cm pre každého.

5. Ak v posteli radi čítate, informujte sa aj o možnosti polohovania matraca.

 

Zaujímavé informácie nájdete aj tu: Lepší spánok: Pod posteľou nemá byť nič

Na toto nezabudnite!

Aj najlepší matrac vám bude nanič, ak nebude mať kvalitného partnera v podobe vhodne zvoleného roštu. Rošty z pružných lamiel sa hodia k penovým matracom. K pružinovým matracom si zaobstarajte pevný latový rošt. Na pevný rošt môžete použiť aj penový matrac, ale rátajte s tým, že pri tejto kombinácii bude matrac tvrdší.

 

Ďalšie inšpiratívne fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Jana

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia