Nedýchajte hnusnú chémiu! Takto vysťahujete mravce von úplne prirodzene

Tipy a triky | 12.06.2019

Vysťahujte mravce bez chémie. Nebojte, nie je to nesplniteľná misia.

Mravce v domácnosti nepatria k vítaným návštevníkom. Napriek tomu nemusíte cítiť potrebu ich hneď vykántriť, niekedy postačí, ak sa poberú odkiaľ prišli. Dá sa to? A ako zvládnuť vysťahovanie mravcov bez použitia nepríjemnej chémie, ktorá môže ohroziť vaše deti či domácich miláčikov?

Pozrite si aj: Páči sa vám jeden z týchto 3 štýlov? Je to jasné: Ste skrytá romantička!

Mravce, podobne ako iný hmyz, hľadajú miesta, kde sa im bude dobre dariť. Ak vo vašej domácnosti (či na terase alebo dvore) našli vhodné podmienky, zbalia si kufre a za pár hodín ich máte nasťahovaných. Ako to tak rýchlo zvládnu?

 

Stačí jeden mravec

Áno, postačí jediný mravec, ktorý vo vašej domácnosti objavil miesto s prístupom k potrave. Všetko preskúma a následne sa vráti k svojmu mravenisku. On a jeho spoločníci sa vrátia po pachovej stope, ktorú za sebou zanechal. Takto sa vedia mravce nasledovať aj bez toho, aby sa navzájom videli, každý jedinec ide po pachovej ceste. A práve to bude kľúčové aj pri „vyháňaní" mravcov z domu, buďte preto hlavne dôslední.

Pozrite si aj: Svadobné dekorácie: Od prestierania až po kytice (FOTO)

Základné zásady

Ako sme už spomínali, mravce chodia tam, kde majú zdroj potravy. Udržiavajte preto všetky skrinky a povrchy čisté, bez omrviniek. Otvorené obaly od potravín zatvorte, presypte do uzatvárateľných nádob alebo vrecúšok. Povrchy pretrite navlhko. Všetky kusy nábytku, ktoré sa dajú odtiahnuť v miestach, kde sa objavili mravce, odtiahnite, povysávajte, očistite a otrite.

Pozrite si aj: Neprepísknite to: Ako mať doma nežný provensálsky štýl a nie gýčovinu?

Narušte všetky cestičky, ktoré objavíte. Opláchnutím miest narušíte pachovú stopu - miesta kontrolujte po dobu niekoľkých dní, prípadne týždňov. Mravce milujú hlavne sladké chute, práve tieto potraviny a omrvinky z nich budú lákať mravce najviac.

 

Pozor, rovnako atraktívne sú však pre nich aj obaly zo sladkostí, plechovka či fľaša od malinovky, preto je potrebné pravidelne vyhadzovať smeti mimo domácnosť, smetnú nádobu dobre umyť a nenechávať v kuchyni riady, na ktorých ostali zvyšky potravín či pokrmov, dokonca ani v dreze.

Pozrite si aj: Leto na terase: Vďaka týmto 5 doplnkom si ho vychutnáte plnými dúškami

Ak sa objaví vo vašom dome alebo v byte kolónia, budete musieť zakročiť ráznejšie, je možné, že budete musieť predsa len siahnuť aj po chemických pomocníkoch alebo zavolať odborníka, záleží na intenzite výskytu mravcov. K ráznym a nekompromisným opatreniam budete musieť pristúpiť hlavne ak sa udomácnili v stúpačkách či iných nebytových priestoroch.

Pozrite si aj: Tipy a triky ako správne zorganizovať chladničku

Toto im nevonia!

Mravce sú citlivé na pachy, preto im na upratané cestičky a miesta, kde sa objavujú spoza škár či z podlahy, pripravte voňavé prekvapenie v podobe čili prášku, škorice, octu alebo boraxu. Miesta výskytu tiež môžete posypať detským púdrom (a do neho primiešať niektorú voňavú koreninu).

 

Náš tip: Éterické oleje vám prevoňajú domácnosť a mravce poriadne znechutia, takže si ich užívajte plnými dúškami.

V našej GALÉRII nájdete aj prírodné odpudzovače mravcov.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia