Ak budete bývať TAKTO, ušetríte peniaze aj planétu: To je víťazstvo na oboch frontoch

Tipy a triky | 06.08.2019

Ako usporiť pri bývaní peniaze aj planétu?

Udržiavanie domácnosti v chode nie je zadarmo. Voda, energia, spotrebné materiály, všetko stojí financie. Navyše, každé zapnutie vypínača vyčerpáva našu planétu. Šetriť na bývaní tak znamená nemíňať peniaze, byť ohľaduplný k životnému prostrediu, a pritom sa ani neobmedzovať.

Pozrite si aj: Ak máte radi prírodu, toto neprežijete! Inšpirujte sa kúpeľňami, ktoré dýchajú zeleňou

Použite menej obrúskov

Papierové obrúsky sú super, ale za každým jedným stoja spílené stromy. Pritom mnoho obrúskov môžete v domácnosti na utieranie vody alebo rozliatej polievky nahradiť napríklad starým oblečením či potrhanými ponožkami, ktoré nevyhodíte hneď. Môžete nimi vyriešiť až 50 % nehôd v domácnosti, ktoré by ste sanovali papierovými obrúskami. Okrem toho handričky máte zadarmo, papier si musíte kúpiť v obchode.

 

Vyčistite chladničku

Aj tú, ktorá to zdanlivo nepotrebuje, pretože nečistoty a námraza zvyšujú výkon. To znamená, že za rovnaký chlad v chladničke zaplatíte vyššou porciou energie. Preto ak nemáte mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne ju čistite. Inak budete energeticky dotovať udržiavanie ľadu v mraziacom boxe.

Pozrite si aj: Umývadlá na vysokej nohe nie sú vôbec zlý nápad!

Nakupujte pravý vintage

Dnes je vintage nesmierne moderný, ale málo ľudí si kupuje skutočný použitý vintage v bazároch a na trhoviskách. Skôr investujú do moderných a nových vecí, ktoré sa iba staro tvária. Nehovoriac o tom, že pravý vintage zoženiete za zlomok ceny tovaru nového a ušetríte aj planétu, pretože recyklujete výrobok starý a nie je potrebné kvôli vám vyrábať nový.

Pozrite si aj: FOTOinšpirácia: Keď je toaletný papier súčasťou dizajnu...

Použite použitú vodu

Možno sa to zdá ako maličkosť, ale nie je. Ak si takéto sporenie vodou osvojíte, za rok sa nazbiera v dostatočnom množstve. Ide napríklad o vodu, ktorá vám ostane po varení kávy v kanvici. Nevlievajte ju, ale nechajte vychladnúť a máte super vodu na kvety alebo ju môžete vyliať na špinavé riady. 

 

Následne použijete menej odmasťovacieho prostriedku aj vody na očistenie zaschnutého jedla. Vodu, ktorou napríklad umyjete podlahu, môžete spláchnuť toaletu. Vždy keď budete musieť vyliať vodu, zamyslite sa, kde ju môžete ešte použiť.

Pozrite si aj: Aj vy máte dilemu, kam zavesiť uteráky v kúpeľni? Skúste týchto 5 miest

Nekupujte vodu, ale filtrujte

Aj ten najdrahší filter na vodu vás vyjde v prepočte lacnejšie ako kupovanie balenej vody. Balená voda je vhodná na turistiku a výlety, ale nie na domáce použitie. Navyše, v našich zemepisných šírkach tečie vo vodovode kvalitná, čistá a chutná voda aj bez filtrovania. Využite ju.

Pozrite si aj: Históriu dizajnu kuchynských robotov začali písať v USA

Vymeňte žiarivky a odpojte spotrebiče

Je mnoho spotrebičov ako domáce kino, mikrovlnná rúra, sporák a mnohé ďalšie, ktoré ukazujú čas, ktorý vôbec nepotrebujete, pretože máte veľké hodiny na stene. Vypínajte tieto spotrebiče mimo ich hlavnej činnosti. Ušetríte more energie ako aj výmenu žiariviek za úspornejšie.

Ďalšie tipy pre ekologickú a finančne nenákladnú domácnosť nájdete v našej GALÉRII.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia