TAKTO najrýchlejšie odstránite nehody na pohovke, stoličkách a čalúnení

Tipy a triky | 20.08.2019

Zvierací moč je nepríjemná záležitosť. Je totiž silný a nezbavíte sa ho len tak ľahko...

Niekedy je to nehoda, inokedy to vaše zvieratko urobí naschvál, často to však patrí k jeho úplne bežnému správaniu. Bez ohľadu na pôvod je potrebné zvierací moč efektívne odstraňovať nielen kvôli hygiene. Ak jeho odstraňovanie necháte na neskôr, môže sa stať, že zápach zaschnutej mláčky budete cítiť po dlhé týždne.

Ostatní práve čítajú: Augustové číslo časopisu Lepšie Bývanie je vonku! Získajte s ním poukážku na nákup doplnkov a nábytku!

Naši domáci miláčikovia sú roztomilí a my ich z celého srdca milujeme. Bez niektorých darčekov a pamiatok, ktoré nám v domácnosti nechávajú, by sme však rozhodne vedeli žiť. Patria medzi ne napríklad mláčky na podlahách, v koši s bielizňou, na pohovke či hoci aj v kvetináči. A nezabudnime na miesta, ktoré si vaše zvieratko obľúbilo, ale vy až s odstupom času zistíte, že tam vykonávalo potrebu.

 

Stačí chvíľka

V mnohých domácnostiach dovoľujú zvieratkám vybehať sa po byte, aj keď zvyčajne zviera trávi čas napríklad v klietke alebo v uzavretom výbehu. Jedným z rizík je však znečistenie domácnosti močom. V zásade je jedno, prečo sa to stalo, keď sa „mláčka" objaví, pokúste sa ju čo najskôr odstrániť.

Ostatní práve čítajú: Rýchle a praktické dekorácie na vynovenie spálne

Na podlahách

Moč vie byť veľmi agresívny, preto ho z každého povrchu odstraňujte čo najskôr. Najideálnejším postupom je vysať moč papierovou utierkou a následne povrch omyť, vydezinfikovať. Postup je veľmi jednoduchý v prípade linolea alebo dlažby.

Ostatní práve čítajú: Na útulné bývanie nepotrebujete peniaze, stačí nápad!

Na týchto povrchoch sa ľahko odstraňujú aj stopy po zaschnutom moči, pomôcť si môžete opláchnutím octom alebo nie veľmi agresívnym abrazívnym prostriedkom. Na laminátové podlahy alebo parkety hlavne opatrne. Čo najskôr vysajte moč papierovou utierkou a očistite. Podľa stavu znečistenia použite jemný tlak, najlepšie len za pomoci špongie.

 

A čo nehody na pohovke, stoličkách či čalúnení?

Základom je odsať tekutinu a zabrániť jej prenikaniu hlbšie do materiálu. Ak je to potrebné, mierne vodou navlhčite povrch a papierovou utierkou odsajte vlhkosť. Následne aplikujte čistič s aktívnym kyslíkom a nechajte pôsobiť podľa návodu, potom umyte. Na odstraňovanie škvŕn od moču nikdy nepoužívajte prostriedky s obsahom amoniaku.

Ostatní práve čítajú: Kašlete na predsieň a máte tam iba bundy s topánkami? CHYBA!

Jeden z najsilnejších zápachov v domácnosti má mačací moč. Či vám už mačka znečistila bielizeň, alebo deku, nikdy ju nedávajte priamo do prania bez prvotného odstránenia moču. Po vypraní totiž môže zápach na textile ostať, navyše, dostane sa aj na ostatnú bielizeň.

Ostatní práve čítajú: 6 tipov pre eco-friendly domácnosť, ktoré zvládne aj malé dieťa

Náš tip: Niekedy sa vyplatí objednať profesionálov a čistiarenské služby, či sa to už týka hĺbkového čistenia nábytku, kobercov, alebo matracov.

Rozveseľte si náladu chutnými zvieratkami v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia