Užívajte si leto na svojej terase

Zeleň a záhrada | 18.06.2010

Máte krásnu chalupu či chatu, okolo nej rozkvitnutú záhradu, ale stále sa vám zdá, ako keby ešte niečo chýbalo? Možno práve terasa je to, po čom vaše srdce túži. Aj keď bude možno niekto oponovať, že terasa je zbytočný luxus, takmer každého láka predstava letného podvečera, keď sedíte v ratanovom kresle a spolu s priateľmi popíjate chladený drink.

Kam ju umiestnime
To záleží na vás, aký ste typ človeka. Napríklad milovníci vysokých teplôt a opaľovania ju zrejme umiestnia na južnú stranu, aj keď aj pre nich to najmä v horúcich letných dňoch môže byť poriadne „peklo“. Kompromisom je v tomto prípade umiestniť terasu na západnú stranu, kde môžete tráviť príjemné večery. Pokiaľ však ste nepriateľ slnka, mali by ste ju orientovať na sever.

Aká by mala byť veľká
Podľa odborníkov by terasa nemal byť užšia ako 180 centimetrov. Tento rozmer vychádza z plochy, ktorý zaberie jeden okrúhly stolík pre štyri osoby. Plnohodnotné terasy by však mali dosahovať rozlohu aspoň desať metrov štvorcových, aby ste sa na nej nemuseli zbytočne tiesniť a uskromňovať.

Aký materiál je najvhodnejší
Pri výbere materiálu je dôležité sa okrem dizajnu zamerať aj na vlastnosti, ako tvrdosť, nasiakavosť, odolnosť voči poškodeniu alebo protikĺzavosť.

Dlažba


Dobré je myslieť aj na to, že terasa bude vonku aj počas zimy, kedy ju môžu poškodiť silné mrazy. Z tohto hľadiska je rozumné ako materiál použiť takzvané slinuté dlaždice, ktoré majú vynikajúcu mrazuvzdornosť.

Pokiaľ terasu využívate pomerne často a máte na nej množstvo záhradného nábytku, ktorý by na nej mohol eventuálne spôsobiť ryhy, mali by ste si vybrať dlažbu, ktorá takýmto poškodeniam nepodlieha.

Betónová dlažba je zase dobrá z toho dôvodu, že sa nej nepošmyknite, pokiaľ teda na nej samozrejme neleží vrstva ľadu. Jej nevýhodou je ale jej nasiakavosť, čo môže spôsobiť isté problémy napríklad pri grilovaní. Keď vám totiž na takúto dlažbu kvapne olej alebo víno, môžu na nej zostať v podstate neodstrániteľné škvrny.

Najčastejšie používanou je keramická dlažba, ktoré vyzerá veľmi dobre a dajú sa vďaka nej vytvárať rôzne zaujímavé mozaiky. Navyše sú často vybavené glazúrou alebo drsným reliéfom, čo takisto zachráni od pokĺznutia.

Stále viac obľúbeným materiálom ja prírodný kameň, ktorý vyniká svojou odolnosťou a dlhou životnosťou. Jeho farebné prevedenia takisto otvárajú dvere našej fantázií.

Drevo
Čo sa našich drevín týka, najviac sa využíva smrek alebo borovica. Nemajú síce najdlhšiu životnosť, ale pokiaľ sa o ne budete pravidelne starať a tiež zabránite, aby sa v nich usadil drevokazný hmyz, budete mať skutočne krásnu terasu.

Vhodnejším materiálom je tropické drevo, napríklad teak alebo bangkirai, ktoré je extrémne tvrdé, má dlhú životnosť a vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam a hmyzu. Navyše nevyžaduje žiadnu povrchovú úpravu ani zložitú údržbu.

Drevená terasa, nech už je z akéhokoľvek dreva, je oveľa viac bližšie k prírode, záhrade aj vašej chalupe či chate, ako terasa s betónovou či dokonca plastovou dlažbou. Ale v zásade je to jedno, pretože dobrá terasa predsa nemôže byť zlá.

Autor: Iveta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia