Ekozáhrada: Málo práce, veľa úžitku

Zeleň a záhrada | 24.07.2019

Od záhrady nás často odrádza predstava, že nás bude stáť veľa práce. Nemusí to tak však byť! Ekozáhrady sú v súlade s prírodou a nemusíte sa o ne takmer vôbec starať. Lákavé, nie?

Čo je EKOzáhrada?
Je to forma záhrady, ktorú si neprerobíte na ľudský obraz, ale budete akceptovať lokalitu, v ktorej sa nachádza a jej prírodné podmienky. Inak povedané, je to skutočne záhrada spätá s prírodou.

To znamená, že ju nemusíte kosiť dvakrát týždenne, aby ste na nej mali dokonalý anglický trávnik. Udržiava sa iba do takej miery, ktorá bude výhodná nielen pre človeka, ale aj pre iné živé tvory. Obhospodarovať pôdu, pochopiteľne, môžete, ale nesmiete výrazne zasiahnuť do kolobehu prírody.

Pozrite si aj: Chata nie je holubník! Ale v tomto prípade áno...

Keď budete rešpektovať tieto prírodné zákonitosti, dovolíte, aby sa v pôde vytváral humus, čo je intenzívna biologická činnosť, vďaka ktorej dokáže pôda bojovať aj so škodcami, dokáže potlačiť prípadné choroby, ale bude natoľko rozumná a imúnna, že bude vedieť hospodáriť aj s vodou a so škodcami.Akú úrodu budem mať bez použitia postrekov?
V ekozáhrade teda logicky nemôžete používať chemické prostriedky proti škodcom, keďže ide o výmysel človeka. To sa podpíše na množstve úrody a možno aj na dokonalosti tvaru vypestovaného plodu.

Nie je to však nič extrémne a likvidačné, nemusíte sa báť. Koniec- koncov, váš cieľ je aj tak vypestovať zeleninu a ovocie, ktoré bude zdravé a chutné, nepotrebujete paradajky vo veľkosti ľudskej hlavy, aké neraz vidíme v obchodoch.

Prečítajte si aj: Ekologické bývanie v montovanom dome - fakt alebo fikcia?

Symbióza. Spolužitie. Príroda.
Namiesto chemických postrekov je dôležitá znalosť rastlín, pretože práve symbióza medzi nimi sa využíva na ochranu pred škodcami a na podporu rastu. Cesnak aj cibuľa odpudzujú vošky a roztoče, je preto rozumné, vysadiť ich k rastlinám, kde sú práve týmito škodcami často napádané. Je úplne na vás, či chcete mať ovocný sad, zeleninovú záhradu, dekoračnú záhradu alebo z každého rožku troškuVyzerajú divoko. Sú slobodné, šialené, farebné. Ekozáhrada je viac o prírode a menej o manipulácii človeka. V konečnom dôsledku aj tak tomu človeku pomáha.


Pozrite si v našej galérii, ako majú vyzerať, neodoláte!


Autor: ZuzanaFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia