Už nikdy viac sterilná záhrada a anglický trávnik. Je to prežitok, ktorý vám škodí!

Zeleň a záhrada | 14.06.2019

Vpustite prírodu do vašej záhrady...

Máte vo svojej záhradke skutočnú prírodu alebo ste sa rozhodli pre sterilný trávnik a stenu z tují pri plote od susedov? Bojujete s každým stebielkom buriny, s nepriateľským hmyzom a každučkým semienkom, ktoré nie je na zozname povolených rastlín na vašom zadnom dvore?

Pozrite si aj: Dámy, ste v znamení RYBY? Toto vo vašej domácnosti nesmie chýbať!

Čo takto znova vpustiť do svojho okolia skutočnú prírodu, omamné vône kvetov, sýte farby a príjemné bzučanie usilovných včielok? V uplynulých rokoch sa do mnohých exteriérov vkradla silná sterilita. Nízky anglický trávnik, ktorý bude po celý rok správne sýtozelený - aby dobre vyzeral pri pohľade z okna, dokonalo ohúril návštevy a hlavne, aby vzbudzoval závisť susedov.

 

Vždy dokonalo pokosený a, samozrejme, nedotknutý akoukoľvek burinou. Okrasné rastliny strategicky rozmiestnené v nádobách alebo v úhľadných záhonoch, za nimi sa ako hradba týčia neodmysliteľné tuje. To všetko by mohla byť už čoskoro minulosť!

Pozrite si aj: Novinka v zariaďovaní: Počuli ste o „lagom" štýle?

Vystrašili sme vás?

Veríme, že áno. Či už ste majiteľom terasy, balkóna, alebo malej, či väčšej záhrady, mali by ste na tieto miesta naplno vpustiť prírodu takú, aká je. Nebojovať s ňou a zásahy robiť len po zrelej úvahe a s rešpektom k celému spoločenstvu, ktoré vo svojej záhradke nájdete - teda s ohľadom na rastliny, hmyz i živočíchy, ktorým poskytuje životný priestor.

Pozrite si aj: O dome nechcela ani počuť, ale...

Namiesto trávniku pestujte lúku

Áno, pre niekoho radikálna myšlienka. Avšak o koľko je krajší pohľad na dvor plný kvetov, ďateliny, trávy, motýľov a rôzneho hmyzu? Mnoho rastlín žijúcich v harmónii... Vašou úlohou bude už len kosiť. Ak sa vám kvitnúci trávnik pozdáva, môžete si k nemu zakúpiť už hotovú namiešanú zmes, bude to výborný štart.

 

Zaveďte bezúdržbové zóny

Takéto zóny potrebuje každá záhrada. Najlepšie však je, ak je navrhnutá spolu s domom i s ďalšími prvkami tak, aby bola bezúdržbová celá. Znamená to, že jej jednotlivé prvky spolupracujú, dopĺňajú sa a fungujú ako celok. Vysádzajte rastliny, tie úžitkové i tie okrasné tak, aby si navzájom pomáhali.

Pozrite si aj: Perte a sušte ekologicky, veď chémie je všade už dosť!

Spoločne udržiavali vlhkosť, poskytovali si tieň alebo ochranu pred škodcami i potrebné živiny. Zároveň ju navrhnite tak, aby bola praktická pre všetky činnosti, ktoré potrebujete alebo chcete v záhrade vykonávať.

Pozrite si aj: Čistučký domov? Týchto 9 vecí vám dokonale vyčistí len obyčajný, lacný lieh

Zmysluplné prepojenie jednotlivých prvkov vám zabezpečí minimálnu starostlivosť pričom prostredie, ktoré okolo seba vytvoríte, vám bude prinášať úrodu nielen v podobne množstva ovocia a zeleniny, ale aj potešenia.

 

Náš tip: Začnite po kúskoch a sledujte zmeny vo svojej záhrade. Časom prídete na to, že s minimálnym počtom zásahov alebo aj úplne bez nich môžete mať dobre fungujúcu záhradu s úrodou rovnako, alebo možno ešte lepšou ako v minulosti - a to s omnoho menšou námahou.

Koniec anglickým trávnikom! Pozrite si v našej GALÉRII, aké záhrady sú teraz IN a aj prírode prospešné.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia