5 byliniek, bez ktorých toto leto zaručene neprežijete

Zeleň a záhrada | 18.06.2019

Leto bez vlastnej bylinkovej záhrady? To je priam hriech!

Leto a bylinky jednoznačne patria k sebe. Skvele chutia, výborne vyzerajú a letným šalátom a jedlám dodávajú tú správnu chuť. Pestovať ich pritom môžete bez ohľadu na to, či máte veľkú záhradu, alebo len okenný parapet. Začať môžete už dnes, je ten správny čas. Stačí sa len vyzbrojiť znalosťami a celé leto môžete mať voňavé, chutné a zdravé bylinky na dosah.

Pozrite si aj: Brutálna novinka: Vyskúšajte si sprchovanie pod vínovými pohármi

Správny substrát

Ak chcete pestovať bylinky, tak si zaobstarajte v prvom rade vhodný substrát. Na ňom nešetrite. Je možné, že vám síce bylinka vyrastie aj v črepníku s hlinou na izbové rastliny, ale chuť, vôňa aj farba budú úplne iné, ak im dáte presne to, čo budú potrebovať k výžive. Koniec-koncov, bylinky tak následne dajú viac výživy vám.

 

Správne miesto a vlaha

Bylinky potrebujú slnko. To je jediná podmienka k tomu, aby prosperovali, ale rozhodne to neznamená, že ich treba nechať na priamej páľave. V tieni alebo v tmavom kúte však rozhodne žiadne bylinky nevypestujete.

Pozrite si aj: Výnimočný projekt pre výnimočných ľudí

Ideálny je pre ne slnečný priestor na južnej strane obydlia. Tak isto je nutné, aby mali bylinky dostatok vlahy, inak nevytvoria dostatok silíc. Každá bylinka môže mať trochu iné nároky na pestovanie, preto je dobré ich poznať.

Pozrite si aj: Chcete rodinný dom, ale máte málo peňazí? Aj pre vás existuje východisko!

Bazalka

Miluje slnečné miesta a piť si pýta každé dva až tri dni. Je výborná na talianske jedlá, ale aj do limonád.

 

Koriander

Výrazná bylinka, pri ktorej je dôležité slnečné prostredie, ale pozor, nie príliš intenzívne polievanie. Najlepšie bude prosperovať, ak ju zalejete až vtedy, keď je povrch hliny presušený.

Mäta

Ideálna do nápojov, miešaných drinkov, na osvieženie koláčov, ale aj ako príjemný čaj. Slnko je nutnosťou a dôležitá je pomerne vlhká, avšak nie premočená pôda. Hlina, kde rastie mäta, by nikdy nemala úplne vyschnúť.

Pozrite si aj: Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

Rozmarín

Stredomorská bylina, ktorej prospeje slnečné počasie a občas aj preschnutie. Polievate vtedy, ak je hlina viditeľne suchá. Rozmarín prospieva celému organizmu, má neskutočne veľa liečivých účinkov.

Tymián

Má rád slnko a suchú pôdu. Nie je to kaktus, ale postačí, ak ho polejete tak dvakrát do týždňa. Pokojne až vtedy, ak sa na pôde robia pukliny.

Ako môže vyzerať bylinková záhrada na obyčajnom balkóne, sa dozviete v našej GALÉRII. A ak rozmýšľate, ako sa starať o záhon byliniek, pozrite si naše VIDEO.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia