Nestihli ste ich zasadiť na jar? Nevadí! Tieto druhy môžete vysadiť aj v lete

Zeleň a záhrada | 26.06.2019

Čo všetko možno sadiť v lete?

Jar ubehla ani netušíme ako a vy ste sa konečne dostali do svojej záhradky? Alebo sa vám postupne uvoľňujú záhony a vy rozmýšľate, ako ich ešte v sezóne využiť? Tak či onak, aj v lete je možné v záhradke - i na balkóne sadiť a získať ďalšiu úrodu než naplno udrie pravé jesenné počasie. Čo si teda môžete vysadiť pre krásu i na jedenie?

Pozrite si aj: Aké chyby robíte pri zariaďovaní obývačky? Tohto sa vyvarujte!

Asi každý záhradkár vie, že pôda, na ktorej pravidelne pestuje, potrebuje dostatočný odpočinok. Nesmieme ju však nechávať ležať len tak, hlavne nie plnú buriny, pretože aj tieto rastliny pôdu vyčerpávajú. Radšej ju využime prakticky.

 

Ak ste si až teraz, začiatkom leta, uvedomili, že máte priestor - a chuť - zasadiť ešte niekoľko ďalších rastlín do svojej záhradky, neváhajte. Máte veľkú šancu vypestovať si krásne kvety, ale aj kvalitnú úrodu, na ktorej si pochutnáte o pár týždňov.

Pozrite si aj: Interiér ušitý na mieru podľa znamení: Dnes majstri komunikácie Blíženci

Hlavnou zásadou je vysádzať rastliny, ktoré rýchlo rastú a dozrievajú, takže aj pri júnovom výseve získame do jesene plnohodnotnú úrodu. Možností je viacero a v rokoch, keď je nástup jesene mierny a bez veľkých teplotných výkyvov s mnohými slnečnými dňami, môžete svoju úrodu zbierať ešte aj na konci októbra.

Pozrite si aj: Inšpirujte sa: Letné prestieranie do záhrady aj domov podľa dizajnérov

Rýchle a svieže

V záhradke, v ktorej trávite mnoho času a môžete pravidelne zalievať svoje rastlinky, vysaďte šalát. Rastie rýchlo a vy si na ňom budete pochutnávať už o niekoľko týždňov. Na leto sú vhodné listové šaláty, naopak, ak plánujete už vopred, zasaďte uprostred leta zimný šalát, ktorý vyrastie medzi prvými hneď po zime.

 

Náš tip: Roketa, špenát, ale hoci aj horčica, pažítka či žerucha. Rastú rýchlo, možno ich konzumovať samostatne alebo v chutných šalátoch. Do letných šalátov je vynikajúca aj reďkovka. V lete môžete vysádzať všetky druhy reďkoviek, rastú totiž rýchlo, a tak ich budete mať vždy čerstvé na svojom tanieri.

Pozrite si aj: Chcete rodinný dom, ale máte málo peňazí? Aj pre vás existuje východisko!

A čo strukoviny?

Milujete hrach? Pokojne saďte, na úrodu netreba čakať dlho. Rovnako však môžete zasadiť aj fazuľu, vysievať ju môžete až do konca júla, po tomto termíne by vám už nestihla dozrieť pred jesennými alebo skorými zimnými mrazmi.

Pozrite si aj: Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

K rýchlo rastúcim druhom zeleniny patrí aj kapusta - tento raz myslíme hlavne čínsku a pekinskú. Zasejte ju v júli a na jeseň si už môžete pochutnávať na jej chrumkavých listoch.

Pokochajte sa nádhernými záhradami v našej GALÉRII alebo vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia