Dosť bolo behania s krhlou po záhrade: Zavlažujte odteraz takto!

Zeleň a záhrada | 26.06.2019

Už vás omrzelo behať dve hodiny každý večer po záhrade a polievať rad za radom každú rastlinku, krík a strom?

Áno, je to namáhavé nielen fyzicky, stojí to aj mnoho času, pričom výsledok nemusí zodpovedať očakávaniam. Možností ako polievať záhradku je hneď viacero, a preto si môžete vybrať systém podľa svojich potrieb. Ako na to?

Pozrite si aj: Pozor: Toto sa stane, keď nebudeme mať v meste dostatok stromov

Ručné polievanie síce na prvý pohľad vyzerá ako zábava, časom sa však môže stať ťaživou povinnosťou. Čím väčšia je plocha, ktorú potrebujete zavlažovať, tým skôr by ste mali siahnuť po niektorom type zavlažovacieho systému.

 

Najprv základné rady. Vyššie počiatočné investície do zavlažovania sa vám vrátia v podobe rôznych úspor od vody, času až po spotrebu energie. A prirodzene, ak bude zavlažovanie efektívne, tak aj v podobe väčšej úrody a krásne zelenej prospievajúcej záhrady.

Pozrite si aj: Wau: Materiálové trendy, ktoré pomáhajú znižovať klimatické zmeny

Voliť môžete medzi systémami, ktoré si budú tiež vyžadovať vašu pozornosť i čas - takým je napríklad zalievanie hadicou až po automatizované systémy so senzormi, ktoré vyhodnocujú, či je zalievanie potrebné.

Pozrite si aj: Malé obkladačky sú out: Pozrite sa, čo sa s nimi robí teraz - sú úúúplne všade!

Klasika s hadicou

Zalievanie pomocou záhradnej hadice môže predstavovať veľké uľahčenie. Je jednoducho dostupné, stačí mať zdroj vody, čerpadlo, hadicu s vhodnou dĺžkou a váš závlahový systém môžete používať. Nevýhodou je, že pri polievaní musíte byť prítomní, podľa dĺžky hadice a tvaru polievaného pozemku sa budete musieť s hadicou presúvať.

 

Tiež je potrebné hadicu odkladať pred kosením a ak je dlhodobo na jednom mieste, môže vám vytvárať na trávniku či v porastoch stopy. Pre menšie plochy je však tento typ zavlažovania lacný a výhodný.

Pozrite si aj: Krajšie bývanie vďaka overeným radám dizajnérov. Hodia sa aj k vám domov

Ďalším typom zavlažovania nad zemou sú rôzne rozstrekovače a zavlažovače, ktoré rozstrekujú vodu okolo seba. Nie je vhodné ich používať pri silnejšom vetre, lebo je voda odfukovaná a tým je zavlažovanie neefektívne. Tento typ zavlažovania môžete aj automatizovať a hodí sa do pravouhlých a obdĺžnikových záhrad a pozemkov.

Pozrite si aj: Škandinávsky štýl je cenovo dostupný a krásne čistý: Ako ho priniesť k vám domov?

Zakopte ho

Zavlažovací systém môžete ukryť aj pod zem. Trysky sa vysúvajú len pri polievaní, takže je celý systém nenápadný a neprekáža. Prirodzene, vyžaduje si väčšie investície a predchádzajúce plánovanie, ideálne ak máte najprv rozvrhnutú celú záhradu.

 

Systém môže pracovať plne automaticky, väčšiu efektivitu i úsporu získate zapojením dažďových a veterných senzorov. V prípade toho prvého systém nezavlažuje, ak je pôda dostatočne vlhká, napríklad po daždi, v prípade toho druhého sa zavlažovanie odloží, ak je vietor príliš silný.

Pozrite si aj: Štatistiky hovoria jasne: Takto vyzerá podľa Slovákov ich vysnené bývanie!

Pred samotnou voľbou zavlažovacieho systému zvážte veľmi dôkladne, aký máte zdroj vody. Či je dostatočne výdatný a finančne udržateľný. Na zavlažovanie pitnou vodou sa v suchých mesiacoch môžu vzťahovať zákazy alebo obmedzenia, a ak plánujete investíciu na mnoho rokov, počítajte s tým, že tento spôsob využívania pitnej vody môže byť v budúcnosti nielen výrazne drahší, ale aj regulovaný či úplne zakázaný.

Pozrite si ukážkové záhrady v našej GALÉRII. Vo VIDEU sa dozviete, ako si môžete vyrobiť záhradný závlahový systém.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia