Kosíte trávnik, aj keď je mokrý? Tak to v žiadnom prípade už nikdy nerobte!

Zeleň a záhrada | 27.06.2019

Túto chybu naozaj nerobte!

Už sa vám niekedy stalo, že ste kosili mokrý trávnik? Nie, nemusel byť vyslovene po daždi či búrke, stačilo kosiť hneď skoro z rána po výdatnejšej rose. Iste ste si všimli, že kosenie bolo náročnejšie ako zvyčajne, navyše, výsledky neboli ani zďaleka uspokojivé. Možno ani netušíte, že ste takto ohrozili zdravie svojho trávnika a dokonca aj to svoje!

Prečítajte si aj: Vyrobte si soľ do kúpeľa: Dá sa to rýchlo aj lacno!

Dramatizujeme? Vôbec nie

Kosenie mokrého trávnika je skutočne nebezpečné, a to z viacerých dôvodov. Možno by vám bolo praktické, hlavne v letných dňoch, pokosiť skoro ráno a mať túto nie veľmi príjemnú prácu za sebou než vyjde slnko vyššie a začne pripekať. A možno krátko pred tým, než ste si naplánovali kosenie trochu popršalo. V oboch prípadoch odložte tento úkon na neskôr.

 

Ako ohroziť trávnik

Kosiť trávnik namokro sa neodporúča z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že mokré steblá trávy sú ohnuté, preto pri kosení pokosíte len určitú časť stebiel. Po vyschnutí trávnika sa vystrú všetky steblá a trávnik tak ostatne doslova „strapatý". Ak ste si v minulosti všimli tento efekt, bol spôsobený práve tým, že bol trávnik vlhký alebo vyslovene mokrý.

Prečítajte si aj: Zabudnite na obkladačky v kúpeľni: Dajte si tam TOTO (vlhkosť vôbec neprekáža)

Tento problém je skôr estetického rázu. Pre zdravie vášho trávnika je však závažnejšie to, že nepravidelné posekanie na steblách vytvára nepravidelné rezy, ktoré sú dokonalou bránou pre plesne. Tieto následne porast zdevastujú.

Prečítajte si aj: Poriadok v kúpeľni bude hračka! Dajte na tieto tipy

Mokré odrezky stebiel tiež majú tendenciou zlepovať sa do väčších kúskov a nepravidelne pokrývajú povrch, čím opäť vytvárajú prostredie, v ktorom sa darí rôznym chorobám. Všimnúť si môžete hnedé škvrny na trávniku a nepravidelný vzrast trávy.

 

Náš tip: Ak kosíte na mokrých povrchoch, bude sa kosačka zabárať, čím tiež naruší samotný trávnik a vám vytvorí výrazný diskomfort.

Prečítajte si aj: Zabudnite na chrómové vodovodné batérie: Dnes sú moderné tieto 2 farby!

Neposlušná kosačka

Okrem trávnika samotného nerobí kosenie mokrých povrchov dobre ani vašej kosačke. Mokré steblá sa lepia, otupujú rezné plochy, dostávajú sa na miesta, kam by sa suchá tráva nedostala. Môžu zvýšiť riziko hrdzavenia vašej kosačky a samozrejme, znižujú jej účinnosť. Vaša námaha i investície vložené do kosenia sú vynaložené neefektívne.

Prečítajte si aj: Už ich zverejnili! Toto sú horúce kúpeľňové trendy na rok 2020

V neposlednom rade, elektrina a voda sa nemajú v láske, preto môže predstavovať kosenie mokrých porastov bezpečnostné riziko. Ak je to len trochu možné, mali by ste sa koseniu mokrého či vlhkého trávnika vyhnúť a po daždi dopriať rastlinám aspoň niekoľkohodinový odpočinok.

Pozrite si v GALÉRII skutočne ukážkové trávniky. V našom VIDEU sa pobavíte na chlapcovi, ktorý kosí elektrickou kosačkou. :-D

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia