Túžite po záhradnom jazierku? Pozor na to, prežijú vám tam len TIETO druhy

Zeleň a záhrada | 28.06.2019

Záhradné jazierko je pastva pre oči, ale realita je taká, že ľuďom viac ako polovica zvieratiek do roka uhynie. Ktorých obyvateľov tam teda môžete bezpečne ubytovať?

Rozhodli ste sa pre nových nájomníkov svojho záhradného jazierka? Poďme sa spolu pozrieť, ktoré rybky by sa do neho hodili a čo treba vedieť skôr, než ich zakúpite. Na niektoré veci väčšina začínajúcich chovateľov totiž vôbec nemyslí!

Pozrite si aj: Históriu dizajnu kuchynských robotov začali písať v USA

Ktoré rybky budú pre vaše záhradné jazierko ideálne?

Odpoveď nebude ani zďaleka jednoduchá a v ideálnom prípade sa o svojom jazierku a rybách, ktoré do neho chcete nasadiť, poradíte s odborníkom. Ten vám potom poradí doslova na mieru, aby ste sa vyhli mnohým sklamaniam, a v neposlednom rade aj zbytočným investíciám. Niektoré pravidlá však platia všeobecne a je dobré ich poznať.

 

Mať krásne jazierko plné vodných rastlín je pre vašu záhradu rozhodne bonusom. Ak však chcete postúpiť o krok ďalej, pridajte aj plávajúcich obyvateľov. Váš výber by nemal zohľadňovať len estetické hľadisko, to je v tomto prípade až na nižších priečkach, najprv je potrebné zvážiť iné faktory.

Pozrite si aj: Revolúcia v kuchyni: Preskleným kuchynským skrinkám odzvonilo!

Pre výber je dôležitá veľkosť vášho jazierka. Ak patrí medzi rozmerovo menšie, musíte tomu podriadiť výber druhov i množstvo chovaných rýb. Pre viaceré druhy krásnych rýb, napríklad pre koi kapre budete musieť vybudovať skutočne priestranný rybníček, navyše, je potrebné ich chovať aspoň v menšom húfe, sú totiž spoločenské a dožívajú sa vysokého veku.

Pozrite si aj: Perte a sušte ekologicky, veď chémie je všade už dosť!

Okrem týchto faktorov treba zhodnotiť kondíciu a vybavenie vášho jazierka. Vodné rastlinstvo pomáha prevzdušniť vodu, napriek tomu to rybám nemusí stačiť, a tak možno budete musieť zaviesť dodatočné okysličovanie.

 

Rybky by ste mali kupovať len zo zaručených chovov - inak hrozí riziko, že do jazierka prinesiete neželané choroby alebo parazity, že nové ryby nakazia ryby, ktoré ste nasadili v minulosti alebo že už existujúcu populáciu napadnú.

Náš tip: Počítajte s niekoľkodňovou aklimatizáciou, rozhodne ryby „nevylievajte" ihneď do rybníka. Spočiatku ich uložte v menšej nádobe aj s privezenou vodou a prilievajte postupne vodu z jazierka.

Pozrite si aj: Čistučký domov? Týchto 9 vecí vám dokonale vyčistí len obyčajný, lacný lieh

Keď dôjde na vek...

Nie každý si uvedomuje, že kapry sa môžu dožívať až dvadsať rokov, v prípade karasov ešte o desať viac. Ak teda budujete dobre fungujúce jazierko s obyvateľmi, počítajte, že ide o investíciu na mnoho rokov. S trochou námahy vám bude skutočne po celú dobu robiť veľa radosti, mnohé z týchto rýb sú totiž spoločenské a môžete ich kŕmiť z ruky alebo vycvičiť.

Pozrite si aj: Za smeti budeme platiť stále viac: Vieme, ako sa tomu môžete vyhnúť!

A po akých druhoch rýb siahnuť?

Spomínali sme už na pohľad nádherných a obľúbených koi kaprov. Sú to kapry a potrebujú dostatok miesta na pohyb, vyhovujú im väčšie a hlbšie jazierka, jeden kapor môže dorásť až do dĺžky 80 centimetrov - a keďže sú to skutočne spoločenské ryby, chovať by sa mali vo väčšom húfe.

 

K obľúbeným a atraktívnym rybám patrí aj zlatý karas. Má zaujímavý výzor, nemáva zdravotné problémy a dobre sa rozmnožuje. Toto môže pre niektorých chovateľov predstavovať riziko, karas totiž môže vytlačiť ostatné ryby. Dožíva sa až tridsať rokov a patrí medzi väčšie rybníkové ryby.

Krásny pohľad vám poskytne aj Slnečnica pestrá. Už jej meno prezrádza, že bude na čo pozerať. Darí sa im dobre a keďže ide o rozmerovo menšie rybky, hodia sa aj do menšieho jazierka.

Pozrite si aj: TOTÁLNA PREMENA: Zo starej chalupy kráska na pohľadanie

K ďalšiemu malému druhu patrí Ovsienka striebristá. Chovať ju môžete v akváriu, ale aj v rybníčku - je to malá približne 5 - 12 cm dlhá rybka. Dokáže sa rýchlo rozmnožiť a miluje slnečné miesta, preto môže byť ideálnou voľbou pre vašu záhradu.

Pozrite si vo FOTOGALÉRII, ako štýlovo môže vyzerať záhradné jazierko. Čo sa v ňom deje celý deň? Zistíte vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia