Na záhrade s deťmi: Rozhodne to nepreháňajte!

Zeleň a záhrada | 28.06.2019

S čím to nemáte preháňať?

Ak máte deti alebo malé vnúčatá, mali by ste im prispôsobiť záhradu, aby sa v nej mohli nielen hrať, ale vám aj pomáhať s rozličnými prácami. Dobrou správou je, že deti môžu na záhrade robiť väčšinu aktivít, bude si to však z vašej strany vyžadovať isté zmeny. Takto to však zvládnete vcelku hravo!

Prečítajte si aj: Manželia si takto prerobili svoje bývanie: Byt plný farieb (FOTO)

Mať pri malých deťoch k dispozícii záhradu je obrovskou výhodou. Znamená to však aj viacero zmien, ktoré ste bez detí nepotrebovali robiť. Áno, s príchodom prvého dieťaťa - alebo vnúčaťa - si uvedomíte, že tento priestor bude potrebovať adekvátne úpravy.

 

Avšak pozor, neupadnite do mylného presvedčenia, že záhradu musíte premeniť na totálne bezpečné prostredie, to koniec-koncov nie je vlastne možné a pre deti to ani nie je prospešné.

Prečítajte si aj: Máte nízky rozpočet? Tieto jednoduché zmeny prinesú vášmu interiéru nový štýl

ABC pre záhradu s deťmi

Deti sa chcú v záhrade hrať, behať, objavovať. Toto by im malo byť umožnené spolu s ďalšími zážitkami, akými sú voľný pohyb na tráve naboso, možnosť spadnúť či liezť na stromy a skúšať vlastné sily, ale aj vykonávať práce na záhradke, akými sú okopávanie, trhanie buriny, polievanie či oberanie plodov.

Prečítajte si aj: 8 dôvodov, pre ktoré si nesmiete nechať ujsť júlové číslo časopisu Lepšie Bývanie

Ak máte možnosť, rozdeľte záhradu tak, aby mali deti priestor, na ktorom sa budú voľne hrať, pričom v bezprostrednej blízkosti nebudete mať vysadené záhony. Vytvorte miesto na hru, kde vám deti nebudú behať po rastlinách ani nič nerozbijú a nebudú musieť sledovať každý svoj krok.

 

Možno bude potrebné zaviesť vyvýšené záhony, takto úrodu ochránite pred pošliapaním alebo oddelíte úžitkovú časť záhrady oplotením.

Do záhrady vyberajte hracie prvky, ktoré sú na tieto účely certifikované a montujte ich podľa odporúčaní výrobcu, mimoriadne dôležité je správne ukotvenie do zeme a dodržiavanie predpísanej nosnosti.

Prečítajte si aj: Toto je horoskop na celý život! Čo vám hviezdy nadelili do vienka v otázke bývania?

Tam, kde je to možné, vyberajte povrchy, ktoré rýchlo schnú a naopak, ktoré nesálajú teplo v horúcich letných dňoch. Z bezpečnostných dôvodov je vhodné nesadiť v záhrade prudko jedovaté rastliny. Deti lákajú hlavne plody, kým teda máte malé deti, nesaďte tis, náprstníky ani konvalinky.

Prečítajte si aj: Ak bude VODNÁROVI doma chýbať toto, utečie vám preč!

Menšie deti by v záhrade mali byť vždy s dozorom dospelého, starším deťom vysvetlite riziká a nástrahy v záhrade, nemusíme však z ich objavovania prírody robiť veľkú drámu. Zoznámenie so žihľavou či lozenie po stromoch by malo patriť k bežným detským aktivitám v záhrade.

 

Malý pestovateľ?

Rozhodne! Starajte sa spolu o rastliny alebo dieťaťu vyhraďte jeho priestor, kam vysadí rastlinky a bude sa o ne starať samé. Pozorujte spolu hmyz i škodcov, polievajte, trhajte burinu, okopávajte i zbierajte plody - pre dieťa je to hodnotný zážitok. Nakúpiť môžete menšie náradie, dieťa to bude motivovať, aby si vyskúšalo rôzne činnosti.

Prečítajte si aj: Popustite uzdu fantázii. Pošlite deti k babičke a vymaľujte im izbu

Náš tip: Okrem rastlín spolu pozorujte na záhrade aj zvieratá. Objaviť sa môže (neželaný) krtko, ježko, rôzne druhy vtákov i hmyzu. Môžete im pomôcť vytvorením dobre prístupných zdrojov vody, kŕmidiel alebo vhodných miest na prezimovanie.

Čo všetko môžu robiť deti v záhrade si môžete pozrieť v našej GALÉRII!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia