Chcete záhradu, ale máte len byt? S touto vychytávkou to nebude problém!

Zeleň a záhrada | 01.07.2019

Vertikálna záhrada, alebo inak nazvaná aj "Zelená stena", je jednoduchý systém pre vytvorenie originálnej prírody vo vašom dome. V čom je dobrá a v čom nie?

Vertikálna záhrada je určená pre tých, ktorí túžia po množstve zelene, ale nemôžu alebo nechcú jej obetovať priestor na podlahe. Tento typ záhrady využíva priestor optimálne, zaberá len minimum miesta na podlahe a dokonca môže visieť na stene či zo stropu. Pestovanie zelene je flexibilnejšie, atraktívnejšie a pre mnohých ľudí jednoduchšie.

Ostatní práve čítajú: Malé obkladačky sú out: Pozrite sa, čo sa s nimi robí teraz - sú úúúplne všade!

Hotová džungľa!

Rastliny vo vertikálnej záhrade rastú prirodzene a dokonca bujnejšie. Tento spôsob pestovania pre nich neznamená obmedzovanie, hoci si vystačia s minimom substrátu. Zeleň môžete pestovať aj v náhradnom médiu, napríklad v plsti alebo hydroponicky.

 

Veľkosť záhrady závisí od zvolených rastlín a od toho, či potrebujú pre svoj rast opornú konštrukciu. Umiestniť ich môžete v interiéri alebo v exteriéri v závislosti od ich nárokov na svetelné podmienky.

Ostatní práve čítajú: Krajšie bývanie vďaka overeným radám dizajnérov. Hodia sa aj k vám domov

Výhody vnútornej vertikálnej záhrady

Vertikálna záhrada ponúka viac výhod ako len úsporu vnútorného priestoru. Na relatívne malom mieste dokážete pestovať až päťkrát viac rastlín, kvetov a zeleniny ako v klasickom záhone. Skvelé výsledky dosiahnete pri hydroponickom pestovaní, ktoré prináša rýchlejší rast, bohatšie kvitnutie i úrodu. Na jednotlivých poschodiach môžete striedať vzpriamene rastúce a popínavé rastliny, čím získa ešte atraktívnejší vzhľad.

Ostatní práve čítajú: Škandinávsky štýl je cenovo dostupný a krásne čistý: Ako ho priniesť k vám domov?

Estetický zážitok doma i vonku

Vertikálna záhrada je pútavá už tým, že je iná. Ozvláštňuje interiér a prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia. Kvitnúce druhy izbových rastlín i tie s okrasnými listami znižujú stres a zútulňujú vnútorný priestor.

 

Vertikálna záhrada v exteriéri umiestnená pri stene domu prispieva k znižovaniu nákladov na energie, keďže funguje ako izolačná vrstva. V lete bráni prehrievaniu a v zime obmedzuje tepelné úniky. A umiestnená do rušnej ulice dokáže znížiť aj úroveň hluku a prašnosť.

Ostatní práve čítajú: Štatistiky hovoria jasne: Takto vyzerá podľa Slovákov ich vysnené bývanie!

Dostupná každému

Skvelé je, že na vytvorenie vertikálnej záhrady môžete použiť rôzne druhy materiálov, dokonca ich recyklovať, napríklad plastové fľaše, staré prepravky či nástenné panely. Máte veľký priestor na kreativitu a originálny výsledok je zaručený.

Ostatní práve čítajú: Wau, dokonalá dekorácia: 5 nápadov ako využiť obyčajné tehly v interiéri

Záleží na vás, aký štýl uprednostníte, či chcete vertikálnu záhradu v mrežovom štýle, kontajnerovú, z drevených paliet, alebo na seba naukladaných prepraviek, prípadne vreckovú záhradu s rastlinami zapustenými v puzdre z plsti alebo z plátna.

 

Nevýhody vertikálnej záhrady

Hoci vertikálna záhrada má množstvo výhod, má aj zopár mínusov. Jedným z nich sú vyššie nároky na údržbu. Rastliny vo vertikálnej záhrade vyžadujú väčšiu starostlivosť, pretože majú obmedzenú expozíciu voči pôde a vode, čo súvisí s plytkým koreňovým systémom.

Ostatní práve čítajú: Ste bohém, ktorý neznáša pravidlá? Potom je tento štýl presne pre vás!

Najmä v prípade hydroponických vertikálnych záhrad je dôležité dodržať správnu úroveň minerálov a zavlažovania, aby rastliny prosperovali. Pre niektoré druhy ovocia a zeleniny, napríklad vinič či paradajky môže byť náročné zabezpečiť stabilnú oporu, ktorú treba ukotviť do pevného bodu.

Ostatní práve čítajú: Eklektický štýl: Odvážny, drzý a ten pravý pre vás! (FOTO)

Vlhkosť a pestovateľské problémy

Ďalší problém môže spôsobiť zvýšená vlhkosť, s ktorou sa pestovanie spája. Záhrada umiestnená blízko pri stene môže obmedziť prúdenie vzduchu a spôsobiť vznik plesní alebo zmenu farby omietky či jej opadávanie.

 

Určité sklamanie môžete zažiť, ak sa rastlinám nedarí. Nie všetky druhy totiž dobre znášajú pestovanie v „obmedzenom" ekosystéme. Založeniu vertikálnej záhrady by preto mala predchádzať dôkladná príprava a získanie potrebných informácií.

Je však krásna! Presvedčte sa o tom v našej GALÉRII. Vo VIDEU sa zase dozviete, ako si vertikálnu záhradu môžete vyrobiť sami doma!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia