Klesá vám na záhrade úroda? Môžete si za to sami, prestaňte robiť TÚTO vec

Zeleň a záhrada | 08.07.2019

Zdá sa vám, že úroda z roka na rok klesá? Už to nie je, čo to bývalo a čoraz častejšie máte chuť si tie zavárané uhorky radšej kúpiť v obchode, než vypestovať sami?

Bohužiaľ, na dnešných sterilných záhradách, kde nájdeme len thuje a anglický trávnik, je pohľad na spokojne bzučiace včielky a čmeliaky, prelietavajúce z kvetu na kvet, stále vzácnejší. S úbytkom opeľovačov klesá i úroda. Pritom pomoc je taká ľahká. Vyčleňte na svojej záhrade pár metrov štvorcových kvitnúcim rastlinkám, ktoré majú čmeliaky a včielky radi.

Prečítajte si aj: Na čo myslieť pred tým, než začnete zariaďovať kuchyňu?

Košík plný kvetín: Spravte radosť včielkam!

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako by ste mohli prilákať do svojej záhrady užitočný hmyz? Áno, už roky sa hovorí o tom, že rôznych druhov hmyzu pod vplyvom znečistenia životného prostredia používaním chemikálií, ale aj nedostatkom vhodných plodín, ubúda. To však môžete jednoducho a príjemne zmeniť aj na svojej záhrade.

 

Ponúknite včelám a ostatnému opeľujúcemu hmyzu priehrštie kvetín počas celej sezóny!Každý z nás môže podať pomocnú ruku včelám a ostatným opeľovačom v našom okolí. A to tým, že im pripravíme počas celej sezóny dostatok rastlín s produkciou peľu a nektáru - teda zložiek, ktorými sa živia.

Prečítajte si aj: Chcete záhradu, ale máte len byt? S touto vychytávkou to nebude problém!

Nevadí, ak ste doteraz mali svoju záhradu pomerne sterilnú, mnoho ľudí má určitú striktnú predstavu o výzore svojej záhrady, a to bez toho, aby tušili, že bez dostatočnej pestrosti počas celého roka svojimi aktivitami vlastne okolitému prostrediu škodia.

Prečítajte si aj: FOTO PRED A PO: Z nemodernej kuchyne 80. rokov sa zrodila škandinávska kráska

Našťastie sa o potrebe diverzity začína v posledných rokoch hovoriť čoraz častejšie. Dobrou správou je, že mnohé aktivity, ktorými môžeme podporiť prírodu okolo nás, nie sú vôbec náročné na realizáciu, a navyše prinášajú mnoho bonusov.

 

Prečo potrebujeme opeľovače?

Hmyz, ktorý opeľuje rastliny, je aj pre náš život nevyhnutný, bez ich práce totiž nebude úroda plodín, ktoré denne konzumujeme. Áno, ak opeľovače stratíme pod vplyvom chorôb, klimatických zmien alebo ich otrávime chemikáliami a postrekmi, budeme doslova hladovať. Úbytok tohto hmyzu v posledných rokoch bol skutočne výrazný, aj keď sa o téme ešte stále nehovorí s patričnou naliehavosťou.

Prečítajte si aj: George Clooney býval v nelegálnom podnájme!

Ak by sme však na čo najväčších plochách podporili opeľujúci hmyz, dokázali by sme potrebnú rovnováhu prinavrátiť. Jedným z jednoduchých krokov, ktoré môžete spraviť priamo na svojej záhrade, je vysadenie kvitnúcich rastlín, ktoré poskytujú postupne peľ a nektár od skorej jari až do jesene.

Prečítajte si aj: Tipy ako uskladniť sezónne oblečenie

Nie je potrebné byť vyučeným záhradníkom, môžete použiť skratku v podobe hotovej zmesi. Obsahuje jednoročné a medonosné rastliny, ktoré vysadíte v záhrade alebo v blízkosti domu. Výhodou je, že ak máte v blízkosti vysadenú svoju vlastnú úrodu, prilákate práve pomocou týchto rastlín hmyz aj do záhradky.

 

Rastlinstvo zároveň poskytuje v záhrade tieň, kde nájdu svoj úkryt aj iné druhy hmyzu, ale aj drobné živočíšstvo. Po odkvitnutí semená poslúžia ako potrava vtákom. A čo možno vysadiť, ak si robíte vlastnú zmes alebo chcete záhradku po celý rok rozkvitnutú?

Náš tip: Siahnite po reďkovke, nevädze, nechtíku, pohánke, ďateline, skorocele, maku, boráku, kôpre, horčici, kmíne, koriandre...

Pozrite si v GALÉRII, aké lúčne zmesi pre opeľovače existujú a kde si ich môžete kúpiť. Vo VIDEU zistíte, ako získať opeľovačov pre vaše sady a záhrady aj iným spôsobom.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia