6 úžasných a lacných nápadov čím lemovať svoj záhon s kvietkami

Zeleň a záhrada | 06.08.2019

Akým spôsobom môžete lemovať terasy, chodníky či trávniky?

Ukončenie záhonov je dôležitou súčasťou terénnych úprav, ktoré zvýraznia vzhľad záhrady a pridajú jej na atraktivite. Presne vymedzujú prechod medzi plochami s rozdielnym účelom a uľahčujú ich údržbu, tiež pomôžu oddeliť zvieratá od okrasnej časti.

Pozrite si aj: Využite úložný priestor v chladiacej zóne v kuchyni

Skaly a štrk

Veľké kamene a riečne kamienky sú najprirodzenejší a najjednoduchší spôsob ako ohraničiť záhon. Kameň ako prírodný materiál do záhrady patrí, pričom krása spočíva v jeho rôznorodosti. Nepôsobí stroho ani formálne, no priestor prirodzeným spôsobom okamžite upraví. Ďalšou možnosťou sú „steny" z gabiónov, ktoré sú mohutnejšie a ťažšie a môžete ich využiť i na svahovitom pozemku.

 

Tehla

Tehly patria medzi nadčasové riešenia a v záhradnej architektúre sú veľmi populárne. Harmonizujú s rôznymi štýlmi záhrad. Na lemovanie záhonov môžete použiť neutrálne sfarbené alebo červené tehly, ktoré jej dodajú retro elegantný ráz. Murované obruby z tehál sú skvelý spôsob ako skrotiť rýchlo rastúce rastliny a vytvoriť vyvýšené záhony.

Pozrite si aj: Čo mať v umývacej zóne v kuchyni, aby ste získali úložný priestor?

Betón

Betónové obruby sú nezničiteľné, jednoduché a pristanú minimalistickej záhrade. Výhodou betónu je, že ho môžete natrieť, čím dosiahnete veľkú zmenu jeho vzhľadu. Záleží iba na vás, či si obrubu vymurujete, alebo použijete hotové lemovacie prefabrikáty. Tento typ lemovania ladí s akoukoľvek výsadbou.

Pozrite si aj: Kávovar v kuchyni musí byť. Na čo si dať pozor pri jeho výbere?

Živá výsadba

Použiť na lemovanie záhonov iné rastliny je zaujímavá myšlienka, keďže pridáte do záhrady viac rastlín a farieb. Skvelé na takéto lemovanie sú trvalky, ktoré rastú kompaktne alebo v trsoch, napríklad voňavé levandule, aksamietnice, šalvie, ale aj sukulenty a zakrpatené druhy ihličnanov. Ide totiž o to, že rastliny na okraji musia byť vzrastom nižšie. Nezabudnite však, že tento typ „lemovania" si vyžaduje viac starostlivosti.

 

Sklenené fľaše

Výborný tip na olemovanie záhonov a zabijete ním dve muchy jednou ranou. Sklenené fľaše sú trvanlivé a vysoko estetické a zároveň ide o výborný spôsob, ako ich recyklovať, najmä ak nie sú zálohované. Použite ich v rôznych odtieňoch a dodatočne pridáte záhrade zelenú farbu...

Pozrite si aj: Ako ušetríte vďaka umývačke riadu?

Drevo

Asi nie je nič krajšie, ako lemovať záhony drevom. Možnosti sú rôznorodé - drevené kláty, laty, guľatina či dokonca železničné podvaly... Drevo však v kontakte so zeminou rýchlo podlieha hnilobe, preto sa v záhradnej architektúre viac používajú jeho imitácie, ktoré sú vyrobené z betónu alebo z plastu.

Slová nestačia, preto sa inšpirujte rôznorodným lemovaním v našej GALÉRII. Ako si vytvoriť vlastné zvýšené záhody, uvidíte vo VIDEU.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia