Stačí vám TÁTO vec a už nikdy nebudete jesť potraviny plné chémie

Zeleň a záhrada | 15.08.2019

Máte záhradku, na ktorej si pestujete vlastnú zeleninu a ovocie? Týka sa vás to, aj keď máte len balkónik...

Ekologické hnojivá: Čo si pod nimi predstaviť?

Zvažujete pre prírodu priateľskejšie hnojenie? A ako vlastne vyzerá ekologické hnojivo? Možno si ho pripraviť na vlastnej záhradke? Zrejme máte mnoho otázok a zatiaľ pramálo odpovedí. Nevadí, nebude to také zložité. Práve naopak, vďaka ekologickým hnojivám sa vám otvoria úplne nové obzory.

Prečítajte si aj: Pravda odhalená: Potrebujete interiérového dizajnéra alebo je to ťahač peňazí?

Možno nechcete zaťažovať životné prostredie. Možno uvažujete, ako ušetriť a využiť prírodné cesty, ktoré môžu byť rovnako efektívne ako hnojenie chemikáliami. A máte pravdu. Ekologické hnojivá majú svoje špecifiká, poznať by ich mal však každý záhradkár alebo pestovateľ. Aktuálnym trendom je rozhodne šetrný, trvalo udržateľný prístup k pestovaniu v menšom i vo väčšom meradle.

 

Práve k tomu sa používanie ekologických - a pomerne ľahko dostupných hnojív, hodí. Aj keď si zrejme každý vie veľmi dobre predstaviť, aké jednoduché je hnojenie umelými hnojivami, má to svoje výrazné riziká.

Prečítajte si aj: Bývanie v štýle Harryho Pottera: Čarodejnícke štýlové šialenstvo

Prvým je prehnojenie pôdy, čo zaťažuje a znehodnocuje podzemné vody v okolí, druhým je finančná náročnosť a aj isté nedostatky, ktoré sa s umelými hnojivami spájajú. Áno, uhádli ste, pri výlučnom hnojení „chémiou" chýba organická hmota, ktorú treba do pôdy vracať.

Prečítajte si aj: To musíte vidieť: Bazény, ktoré vyrážajú dych

Náš tip: Ak potrebujete použiť syntetické hnojivo, napríklad na trávnik, rozhodne tak urobte. Dbajte však na správnu aplikáciu hnojiva, živiny sú v ňom totiž v koncentrovanom množstve.

 

Je z čoho vyberať

Už tisícročia ľudia využívajú rôzne druhy prirodzených hnojív, a to s veľkou úspešnosťou. Asi medzi prvými nám napadne hnoj. Ten bol vždy veľmi dobre dostupný od hospodárskych zvierat. Hnoj je zdrojom mnohých živín, ale tiež užitočných mikroorganizmov, len s nimi dokáže pôdny systém správne fungovať. Ak máte na výber, voľte hnoj s nízkym obsahom vody, teda primárne konský a kravský.

Prečítajte si aj: Podľa čoho voliť farby v domácnosti?

Venujte pozornosť vlastnému kompostu

Ten by ste si rozhodne mali vytvárať. Je to výborný spôsob, ako sa zbaviť záhradného odpadu a veľkého množstva organickej hmoty, ktorá počas sezóny vznikne. Vráťte ju späť do pôdy, čas i námaha vám prinesú bohatú úrodu v nasledujúcom roku.

Prečítajte si aj: Najväčšie chyby pri renovácii, vyhnite sa im!

K ďalším typom hnojív patrí drevené uhlie, pozor, nezamieňajte si ho s popolom. Tento spôsob hnojenia pôdu nedegraduje a zaručuje trvalú úrodnosť. V obľube je však aj zelené hnojenie. Určite viete, o čo ide. Ide o pestovanie rastlín, ktoré sú pre pôdu užitočné.

 

Týka sa to rôznych bylín i ďalších druhov rastlinstva, ktoré do pôdy dodávajú dusík a zároveň ju obohatia aj o organickú hmotu. Dajú sa pestovať v rôznych fázach sezóny, napríklad než vysadíte svoje plodiny, v čase medzivýsadby alebo naopak na konci sezóny.

Inšpirujte sa rôznymi dizajnérskymi kompostérmi v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia