Tieto 3 úkony ešte musíte v záhrade stihnúť, kým je leto: Poponáhľajte sa!

Zeleň a záhrada | 20.08.2019

Leto v záhrade nie je len o úrode a maškrtách. Verte nám, že sa treba obracať!

Máte v lete čas na relax? Veríme, že áno. Napriek tomu nezabúdajte, že okrem zberu úrody a poctivého zalievania sú aj práce, ktoré nemožno odložiť na inú časť roka. Pozrieme sa spolu, čo všetko treba v lete v ovocnej záhrade spraviť. Než nám všetko dozreje a my zozbierame aj posledné jesenné plody, je potrebné urobiť vopred niekoľko zásahov.

Ostatní práve čítajú: Nechce sa vám sledovať módne trendy? Stavte na nadčasové kuchyne s týmito 4 tipmi

Možno vás v júni prekvapili jablone množstvom opadaných jabĺčok, je to však v poriadku, stromy sa takto zbavujú nadbytočného množstva plodov, aby mohli naplno dozrieť len tie najlepšie. Ak sa tak náhodou nestalo, pomôžte svojej jabloni sami. Trhajte hlavne plody, ktoré sú deformované alebo napadnuté škodcom.

 

Ošetrujeme

Júl je ideálnym časom nielen na zber jadrovín, ale aj na ich formovanie. Zbavujte sa hlavne suchých konárov a po zbere ovocia spravte letný rez. Mal by sa stihnúť do konca augusta, aby mala rastlina čas na zacelenie. Koncom leta tiež už neprihnojujte.S príchodom augusta by ste svoju pozornosť mali venovať jahodám.

Ostatní práve čítajú: Strop zo sadrokartónu? Nikdy! Vieme, aký strop v kuchyni bude moderný aj o sto rokov

Teraz je ten správny čas na presádzanie, do zimy sa pekne stihnú zakoreniť. Ak ste spozorovali škvrnitosť listov, nezabudnite ich ošetriť vhodnými prípravkami. Ošetrenie uprostred leta potrebujú aj slivky, hlavne aby sme ich uchránili pred červivosťou obaľovača slivkového, ktorého ste mohli začiatkom sezóny, teda v máji prehliadnuť.

Ostatní práve čítajú: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

V druhej generácii, teda v lete si ho už iste všimnete, plody sú totiž červivé. Podobným problémom trpia aj broskyne. Ich škodca môže mať až tri generácie do roka. Júl je mesiacom, kedy je potrebné chemicky ošetriť práve druhú generáciu obaľovača broskyňového.

 

Chráňte si vinič

I ten napáda obaľovač, navyše je poškodené hrozno vystavené riziku vzniku plesne sivej. Ak ste ju spozorovali, budete musieť zasahovať hneď dvakrát. Nenechajte sa však odradiť, hlavne ak ide o vašu prvú sezónu v záhrade. Bežné prípravky na ošetrenie vašich rastlín zakúpite v špecializovaných obchodoch, kde vám personál vždy dobre poradí.

Ostatní práve čítajú: Malý bytík mladého muža s kopou záujmov

Náš tip: Udržujte dobré susedské vzťahy. Opýtajte sa susedov, ktoré prípravky používajú a s ktorými majú najlepšie skúsenosti. Ich rady a postrehy vám môžu zachrániť nielen tohtoročnú úrodu, ale aj celý strom.

Ako môže vyzerať upravená záhrada, si pozrite v našej GALÉRII. Viac o modernej záhrade zistíte vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia