Túžite po záhrade v meste? Je to úplne jednoduché, takto si ju spravíte!

Zeleň a záhrada | 22.08.2019

Záhrada v meste: Tiež po nej túžite?A kto by netúžil? Nie je to utópia, poďme na to!

Krásne sa zelenajúci balkón plný voňavých kvitnúcich kvetov alebo terasa obsypaná úrodou rajčín, jahôd, uhoriek či tropického ovocia? A k tomu záhony plné levandule, rozmarínu, medovky či mäty? Dopriať si ich môžete, aj keď bývate uprostred mestskej džungle!

Prečítajte si aj: Bývanie v štýle Harryho Pottera: Čarodejnícke štýlové šialenstvo

Aktuálny trend budovania mestských záhrad a pestovania vlastnej úrody a rastlín aj na veľmi malých priestoroch má svoj zmysel nielen z estetického hľadiska. A tiež neslúži len ako hobby, ktoré vám efektívne odbúrava stres. Pestovanie v zastavaných oblastiach má aj mnoho praktických dôvodov, ktoré oceníte každý deň.

 

Predovšetkým znižuje teplotu budov a ich okolia, pretože vytvára tieň a tiež znižuje prašnosť v letných mesiacoch. Čím viac zelene vysadíme v okolí domov alebo na terasách a strechách, tým viac obmedzíme negatívne dopady zmeny klímy a jej otepľovania. Ďalším bonusom bude úspora vďaka vlastnej (hoci len čiastočnej) produkcii ovocia a zeleniny.

Prečítajte si aj: To musíte vidieť: Bazény, ktoré vyrážajú dych

Kde a čo pestovať?

Nebojte sa do toho pustiť! Pestovať možno na plochých strechách, aktuálne tento trend možno pozorovať v mnohých aglomeráciách, pri nejednom modernom projekte sa možnosť vytvorenia zelenej oázy na streche dáva stavebníkovi priamo za povinnosť. Alebo využite všetky dostupné kúty vášho domu - terasy, balkóny, lodžie a slnečné chodby, rovnako ako okolie domu (so súhlasom vlastníka alebo správcu).

Prečítajte si aj: Podľa čoho voliť farby v domácnosti?

Šikovné riešenia

Aj na tom najmenšom balkóne či dokonca okennom parapete môžete pestovať aspoň základné druhy rastlín. Hľadajte šikovné riešenia, ktoré si poradia s nedostatkom miesta tým, že výsadba smeruje na vertikálne plochy, kvetináče sú efektívne zavesené v rôznych výškových úrovniach. Na obmedzenom priestore vynikajúco funguje symbióza viacerých druhov rastlín, do zadných radov vysádzajte vyššie rastliny, dopredu naopak nižšie.

 

Náš tip: Sledujte vegetačné obdobie. Tam, kde sa jednej rastline vegetačné obdobie končí, druhej sa ešte len začína. Na jednom priestore tak môžete pestovať od skorej jari až do neskorej jesene viacero druhov.

Prečítajte si aj: Najväčšie chyby pri renovácii, vyhnite sa im!

Do malých priestorov sa orientujte na špeciálne vyšľachtené miniaturizované druhy, ktorým sa bude dariť vo veľkých nádobách. Ich veľkosť by ste rozhodne nemali podceniť, je to dôležité nielen pre koreňový systém stromu či rastliny, ale aj pre jej stabilitu - oceníte to napríklad pri náhlych prudkých zmenách počasia.

Prečítajte si aj: Wau, úžasné optické ilúzie s tapetami

Má to zmysel?

Rozhodne má. Pestovanie rastlín je vynikajúcim druhom relaxu. Zapojiť do neho môžete celú rodinu, a aj keď svoju úrodu nebudete voziť domov vo fúriku, niekoľko kúskov vlastnoručne vypestovanej zeleniny, ovocia alebo celoročne využiteľné bylinky rozhodne stoja za to.

Inšpirujte sa záhradami v našej GALÉRII, je to pastva pre oči. O záhrade v meste sa viac dozviete aj vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia