Štebotajúce vtáčiky v záhrade? Odhalili sme trik, ktorým ich pritiahnete

Zeleň a záhrada | 28.08.2019

Predstavte si, že ak zvolíte správne druhy kvetov, vaša záhrada sa premení na nádherný raj plný štebotajúcich vtáčikov. Ktoré to sú?

Na to, aby bolo vo vašej záhrade živo, nemusíte chovať žiadne zvieratá. Úplne postačí, ak vytvoríte príjemné prostredie, napríklad zaujímavou farebnosťou kvetov. Efektívne dokážu prilákať mnoho druhov vtákov a tiež nádherné motýle! Vaša rozkvitnutá záhrada už odteraz bude aj plná vtáčieho spevu. Čo poviete, skúsite to?

Prečítajte si aj: 6 tipov pre eco-friendly domácnosť, ktoré zvládne aj malé dieťa

Možno vás prekvapíme, avšak vtáky majú výborný zrak a rozoznávajú farby dokonca lepšie než človek. Sú preto citlivé, a ak zbadajú pestro rozkvitnutú záhradu, určite sa u vás zastavia. Krásne štebotanie či vtáčí kúpeľ v miske na vodu si tak budete môcť každý deň vychutnať v priamom prenose u seba doma.

 

Farebný svet

Rozoznávanie farieb je pre vtákov dôležité z mnohých dôvodov. Pozorujú si navzájom svoje perie. Svetlé perie je známkou zrelosti a zdravia, takýto jedinec bude mať zdravé potomstvo. Svetlejšie operenie neraz indikuje začiatok páriacej sezóny. Vtáky však musia pozorovať aj svoje okolie a zdroje potravy.

Prečítajte si aj: Rohová či oválna sedačka? Vieme, ktorá vám doma zlepší vzťahy a podporí komunikáciu

Výrazné farby plodov rastlín neraz varujú pred toxínmi, naopak, pomocou vhodného odtieňa zisťujú vtáky, či je ich potrava už správne zrelá. Dôležité je aj sledovanie kvetov, pretože tie priťahujú rôzne druhy hmyzu slúžiace ako chutná potrava. Zabudnúť nesmieme ani na lístie meniace sa na jeseň, to je dobrým indikátorom pre čas migrácie.

Prečítajte si aj: Kozorožci sú v živote odsúdení na úspech: Aká domácnosť ich bude robiť šťastnými?

Keďže sa teda vtáky vo svojom živote orientujú mnohokrát podľa farieb a farby ich výrazne lákajú, máte možnosť pomocou premyslenej výsadby prilákať vlhy na oranžovú, stehlíkov a penice na žltú, salašníkov alebo sojky, ktoré milujú modrú farbu.

 

Niektoré druhy vtákov preferujú nenápadné farby, akými sú šedá, hnedá alebo zelená, evokujú v nich totiž pocit bezpečia, neraz aj možnosti ukryť sa. Ide o plachejšie druhy, akými sú napríklad holubice.

Prečítajte si aj: Spravte si z nevyužívanej pivnice herňu, saunu, kino alebo fitko

Náš tip: Jednou z farieb, ktorej by ste sa však mali vyhnúť, je biela. Predstavuje pre vtákov nebezpečenstvo a agresiu. Túto farbu môžete využiť naopak v prípade, že potrebujete zo svojej záhrady vtáky odplašiť.

Prečítajte si aj: Dámy v znamení Kozorožca majú prehľad i štýl: Toto sú veci, ktoré musíte mať v byte

Nielen pre krásu

Ak túžite po záhrade, v ktorej môžete pozorovať vtáky, zistite si, aké druhy vo vašom okolí žijú. Skúste pre ne vytvoriť zákutia na odpočinok, osvieženie vodou, miesta, kde nájdu potravu alebo môžu hniezdiť. Pri výbere rastlín saďte skoré i neskoršie odrody, poistíte si tak, že po celú sezónu budete mať mnoho kvetov.

 

V miestach, kde nemôžete mať väčšiu výsadbu, pokojne zasaďte rastliny do veľkých kontajnerov či vyvýšených záhonov, alebo do závesných kvetináčov. Veď kto povedal, že štebot vtákov by ste si nemohli užívať vo svojej mestskej strešnej záhradke, ktorá môže predstavovať úžasnú oázu nielen pre vás, ale aj pre ostatné živé tvory v okolí?

Pozrite si v našej GALÉRII, ako vyzerajú krásne záhradky!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia