Prvé mrazy môžu udrieť kedykoľvek: 4 triky, ktoré ochránia vašu úrodu za každých okolností

Zeleň a záhrada | 25.09.2019

Ako ochrániť úrodu pred prvými mrazmi?

Už na seba nenechajú dlho čakať. Samozrejme, ak máte smolu práve vy a bývate v tej časti našej krajiny, kde udrú najskôr. Mráz však predstavuje vážneho nepriateľa záhradkára nielen na jar, ale aj na jeseň, keď sa už tešíte na svoju zaslúženú úrodu! Ako ju teda efektívne ochrániť?

Pozrite si aj: Úžasná premena za pár drobných! Prerobte si starý stolček! Postup krok za krokom

S prvým jesenným mesiacom - septembrom máme ešte v záhradách mnoho ovocia, zeleniny i byliniek a iných rastlín či kvetín, o ktoré sme sa v uplynulých mesiacoch starali a teraz sa už tešíme na úrodu. V mnohých prípadoch však ešte potrebujeme počkať, kým plody nasajú posledné jesenné slnečné lúče a plne dozrejú.

 

Nástraha menom mráz

Postupné alebo náhle klesanie teplôt s príchodom septembra nie je ničím výnimočným. V zásade vašej záhrade vôbec neuškodí, hlavne pokiaľ sa denné teploty šplhajú k dvadsiatim stupňom. Kedy si robiť starosti?Sledujte predpoveď počasia. Krátky mráz, kedy teploty klesnú k bodu mrazu, ale následne príde oteplenie, nie sú nebezpečné pre väčšinu vašej úrody.

Pozrite si aj: TOTO miesto doma nevyužívate, ale ak začnete, zväčší sa vám celý byt

Avšak pozor, už jemné premrznutie zmení chuť špenátu, kelu či inej citlivej listovej zeleniny. Áno, už prvé vytvorené ľadové kryštáliky ju môžu znehodnotiť. Vážnejšie mrazy znamenajú, že teplota klesla k mínus 4 stupňom Celzia a táto nízka teplota sa udržala štyri alebo viac hodín. Takéto počasie, dokonca aj keď sa vyskytne len v jedinú noc, narobí s vašou úrodou neplechu, môže ju aj úplne znehodnotiť.

Pozrite si aj: Prineste si jeseň domov: Takto si vyrobíte jesenné kytice, ktoré vám bude každý závidieť

Pomôže prevencia

Čo to znamená? Samozrejme, všetku úrodu, ktorú môžete, pozbierajte pred poklesom teplôt, v prípade citlivejšej zeleniny alebo ovocia, či vašich obľúbených byliniek tak urobte čo najskôr.

 

Ako ochrániť zvyšok?

Prekrývajte, čo sa dá. Áno, krátkodobé mrazy zvládnete pomocou prekrytia chúlostivých rastlín alebo úrody jemnou prikrývkou. Prírodné krycie materiály dostanete kúpiť v záhradníckych potrebách.

Pozrite si aj: Podľa TEJTO veci zistíte, či ste našli svoj štýl, alebo zariaďujete len podľa toho, čo je IN

Pokojne však siahnite po starej plachte či po inom vhodne veľkom kuse látky. Zabaliť môžete celé rastliny alebo kríky, podložiť tiež môžete väčšie plody, ktoré ste zatiaľ neobrali ako napríklad tekvice, neskoré melóny a podobne.

Pozrite si aj: Odborníci radia, ako sa starať o veľké sklenené plochy, aby neboli plné šmúh

Naopak, plody, ktoré môžu dozrievať aj po obratí ako napríklad tekvice, paradajky či papriky radšej oberte a vhodne uskladnite, aby mohli dozrieť.

 

Náš tip: Ak máte rastliny, ktoré ste sadili neskôr, je vhodné počítať s ich neskorým dozrievaním počas jesene - v tomto prípade je dobré, ak ich už máte umiestnené v nádobách, ktoré môžete presunúť na kryté miesto alebo do skleníka.

Pokochajte sa nádhernými jesennými kvetmi a záhradami v našej GALÉRII. Tak to má vyzerať!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia