Zabezpečte si ďalšiu sezónu bohatú úrodu: Budete na to potrebovať len 3 kroky

Zeleň a záhrada | 26.09.2019

Keď pozbierate úrodu, urobte ešte pár vecí, ktoré vám zaistia poriadnu úrodu počas ďalšej sezóny.

Tešíte sa z dobrej úrody? Je najvyšší čas postupne pozbierať všetky plody a pripraviť stromy, kríky i celú záhradu na nastávajúcu zimu. Táto starostlivosť predstavuje mimoriadne dôležitú súčasť prác v záhrade, pretože jej výsledkom budú zdravé rastliny a s trochou šťastia aj bohatá úroda v ďalšom roku. Práve preto si teraz vaše stromy zaslúžia poriadny relax.

Prečítajte si aj: Ako ušetríte vďaka umývačke riadu?

Dreviny v záhrade predstavujú veľmi dôležitý prvok. Časť z nich pestujeme pre krásu, väčšinu však máme aj k úžitku. A práve tieto dreviny si po zbere úrody zaslúžia opateru, aby sa mohli zregenerovať, zdravo zazimovať a následne na jar zazelenať a zakvitnúť.

 

Keď sú plody obrané...

Iste ste už pozbierali a spracovali mnoho tohtoročných jabĺčok, malín, čerešní, sliviek, hrušiek i ďalších plodov. Ak ste mali dobrú úrodu, viete, že to nebol len výsledok dobrého počasia, práve naopak, dosiahli ste ju vďaka správnej starostlivosti. A tá má niekoľko fáz.

Prečítajte si aj: Poznáte výhody malých kuchýň? My áno

Na jeseň je nutné spraviť kroky, ktoré povedú k veľkej, bohatej a zdravej úrode budúci rok. Prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť, je pozrieť sa na základy vašich stromov, teda ich koreňové systémy. Tu je totiž pôvod ich zdravia a kvality plodov. Jeseň je ideálny čas na presádzanie, napríklad starších drevín. Robíme to aj s koreňovým systémom.

Prečítajte si aj: Nechce sa vám sledovať módne trendy? Stavte na nadčasové kuchyne s týmito 4 tipmi

Náš tip: Korene najprv ošetrite. Ide napríklad o namočenie do vody po dobu niekoľkých hodín. Zacelenie koreňov dosiahneme obalením koreňov v zmesi z ílu a kravského trusu. Stromčeky sadíme do dobre zaliatej jamy, v ktorej sa voda vsiakla. Pôdu v zásype obohacujeme humusom, pre lepšiu stabilitu zasadeného stromu je potrebné zeminu poriadne zatlačiť a opätovne zaliať.

 

Ak sa vo vašej oblasti vyskytuje zver či iní škodcovia, ochráňte stromčeky mechanicky pomocou pletiva. Pred mrazmi stromy môžete chrániť nahrnutím pôdy ku kmeňu, nezabudnite ju však s príchodom jari odstrániť.

Prečítajte si aj: Strop zo sadrokartónu? Nikdy! Vieme, aký strop v kuchyni bude moderný aj o sto rokov

Nekompromisne

Áno, nekompromisne zhodnoťte stav svojich drevín. Tie, ktoré sú choré, napadnuté či staré odstráňte. Nie, nesmú putovať do kompostu ani na ďalšie spracovanie, bude potrebné ich spáliť, inak hrozí nákaza. Platí to ako pre dreviny, tak aj pre ich lístie.

Prečítajte si aj: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Časť drevín - hlavne tie chúlostivejšie či pochádzajúce z iných zemepisných pásiem máte iste v nádobách, ktoré je vhodné v jeseni premiestniť a zazimovať. Pripravte im miesto s dostatkom denného svetla a stabilnou teplotou. Keďže ide o prezimovanie, mala by sa pohybovať okolo piatich až ôsmich stupňov Celzia.

 

Náš tip: Ak sa zdá, že tieto rastliny majú napadnutú kôru škodcami, pred zazimovaním napadnuté miesta odstráňte a ošetrite vhodnými prostriedkami. Proti škodcom ošetrite aj všetky dreviny v záhrade, teraz budú tento typ starostlivosti znášať najlepšie.

Pokochajte sa v našej GALÉRII nádhernými záhradami. Ak robíte všetko správne, takto by to malo vyzerať!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia