Na tieto jesenné mýty o záhrade zabudnite: Ušetríte si tým zbytočnú prácu!

Zeleň a záhrada | 27.09.2019

Ak totiž poznáte najčastejšie záhradkárske mýty, dokážete si ušetriť mnoho času i energie na niečo príjemnejšie!

Ako to tá príroda vlastne vymyslela? Je skutočne jeseň obdobím plným lopoty, neustáleho zbierania a zametania lístia, čistenia záhonov a roboty okolo všetkého v záhrade? V skutočnosti nie je potrebné jesenné práce nijako preháňať. A na niektoré z nich vyslovene zabudnite.

Ostatní práve čítajú: Toto muži ŠKORPIÓNI doma neznesú: Máte to tam?

Áno, mnoho záhradkárov a majiteľov záhrad stále verí na mýty, ktoré sa ohľadom jesennej starostlivosti o záhradu a záhony neustále tradujú. Niekedy dokonca ľudí dokážu veľmi účinne odradiť od záhradkárčenia, pretože si myslia, že na všetku potrebnú starostlivosť vlastne ani nemajú dostatok času, energie či vedomostí.

 

Tieto veci však rozhodne na jeseň robiť nemusíte. Ktoré konkrétne? Tak napríklad nie je nutné pohrabať a odpratať všetko napadané lístie. Ušetrite si prácu a nechajte lístie, aby vytvorilo účinnú ochranu pre váš trávnik, rastliny či kmene stromov. Jeho zvyšky pohrabte až na jar.

Ostatní práve čítajú: Kto by mal zvážiť čističku vzduchu?

Podobne ako ochrana pôsobia aj opadané suché listy pod rastlinami. Keď nakoniec zhnijú, budú dobrým zdrojom výživy. Preto pokojne nechajte lístie na mieste, aj keď možno výsledok nebude pôsobiť tak čisto a esteticky. Patrí to prosto k jeseni.

Ostatní práve čítajú: V takomto bývaní bude vášnivá ŠKORPIÓNKA šťastná každý deň

Naopak, jednou z činností, ktorej by ste mali venovať svoju pozornosť, je ošetrenie kmeňov stromov. V minulosti sme to vídavali častejšie - ide totiž o bielenie kmeňov vápnom. Dôvod tejto starostlivosti je v podstate dvojaký.

 

Vrstva vápna chráni kmeň pred škodcami, ktorých takto odradíme a zároveň biela farba odráža svetlo a v zimných dňoch sa kmeň neprehrieva. Ak sa totiž ohreje, voda v jeho kmeni sa roztopí a po prudkom ochladení, keď slnko náhle prestane svietiť, táto voda opäť nárazovo zamrzne a spôsobuje škody.

Ostatní práve čítajú: Pre Škorpióna sú v domácnosti len 2 dôležité miestnosti: Ide o tieto!

Venujte sa pôde!

Aj v tomto prípade bude treba trochu vašej aktivity. Po vypletí rastlín zo záhonov by mala nasledovať úprava a obohatenie pôdy. Len ak je pôda v dobrej kondícii, môže na nej v nasledujúcom roku vyrásť nová úroda. Pôdu preto nenechávajte bez doplnenia živín. Zdroje iste poznáte a možno ste si ich už aj prichystali - hnoj, rašelina a kompost by mali patriť k prvým voľbám.

Ostatní práve čítajú: 4 pravidlá, ktoré dodržte, keď začínate s mužom zdieľať jednu spálňu, neoľutujete

Niektoré veci sa neoplatia

Tak napríklad zazimovanie muškátov. Len máloktorý záhradkár má vhodné podmienky na zazimovanie muškátov tak, aby mu v nasledujúcom roku krásne a bohato zakvitli. Preto je vhodnejšie po sezóne rastliny skompostovať a na jar si zakúpiť nové.

Inšpirujte sa jesennými záhradami v našej GALÉRII. Presne takto to má vyzerať!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia