Pomóc, všade opadáva lístie a ihličie? Takto to vyriešite raz a navždy!

Zeleň a záhrada | 30.09.2019

Ako riešiť nekonečné kopy lístia a ihličia bez toho, aby ste sa z toho zbláznili?!

Pokiaľ človek nemá na starosti záhradu či dvor so stromam,i alebo kríkmi, tak ani netuší, že jeseň môže predstavovať poriadnu nočnú moru. Kým pozametáte a pozberáte opadané lístie pod jedným stromom, máte rovnako veľkú kopu pod ďalším. A stačí, že sa trošku oprie vetrík do korún a váš pekne uprataný dvor je minulosťou.

Ostatní práve čítajú: Otvorenie showroomu výdatný dážď neprekazil

Začneme pekne po lopate. Aj jesenná záhrada či dvor si vyžadujú istú dávku pozornosti a starostlivosti. Samozrejme, všetko záleží od vašich predstáv. Ak je lístie a ihličie vaším nepriateľom, budete viesť každú jeseň márny boj plný práce i sklamania.

 

Ak však upustíte od predstavy čistej, takmer až sterilnej záhrady a prijmete za svoju myšlienku, že lístie i ihličie majú (aj) vo vašej záhrade dôležitú úlohu, čoskoro zistíte, že nie je potrebné neustále odhrabávať kopy lístia, ale že tento dar vašich stromov možno využiť inak a zdravo.

Ostatní práve čítajú: Tieto domáce práce robili naši predkovia len počas splnu! Ako ste na tom vy?

Čo s lístím?

Berte ho presne tak, ako ho príroda vymyslela. Slúži ako prikrývka pre vašu záhradu. Pre trávnik i rastliny. Taktiež slúži ako úkryt na prezimovanie pre mnoho malých živočíchov a hmyz. Ak teda vrstvu opadaného lístia nenarúšate, prospievate tak svojej záhrade. Časť lístia sa počas zimy rozloží a na jar budete môcť všetko prebytočné a nerozložené lístie pohrabať.

Ostatní práve čítajú: Prvé mrazy môžu udrieť kedykoľvek: 4 triky, ktoré ochránia vašu úrodu za každých okolností

Náš tip: Lístie ochráni okrasné rastliny, ale aj skalničky. Jemne ich zakryje, avšak nezaťaží a nezničí.

 

Čo s ihličím?

Áno, aj s ihličím je potrebné počítať. Ihličie je vhodná prikrývka pre rastliny žijúce v kyslej pôde. Najvhodnejšie je borovicové ihličie zmiešané so zeminou. Získate ho jednoducho, postačia hrable. Len pohrabte vrchnú vrstvu ihličia a stiahnite aj časť zeminy. Túto zmes nasypte okolo vybraných rastlín. Chráni korene a zároveň naberá vlhkosť, čím poskytne rastlinám dobrý prísun vlhkosti.

Ostatní práve čítajú: Ešte nezaháľajte: Toto všetko treba vysadiť počas jesene, potom bude neskoro

Čo s prebytočným lístím?

Prirodzene, ak máte mnoho stromov s veľkým množstvom opadaného lístia, bude potrebné ho spracovať. Lístie, ktoré chcete použiť do kompostu alebo ako výživu, nezbierajte vysávačom, ten ho poškodzuje a mechanicky oberá o živiny. Vždy používajte radšej hrable.

Ostatní práve čítajú: Múdrosť predkov: Všetky tieto domáce práce robte LEN za ubúdajúceho Mesiaca

Do kompostu sa mimoriadne hodí bukové lístie, čo však nie je typické záhradné lístie, dobré však bude lístie z väčšiny stromov, vyhýbajte sa ale nástrahám v podobe brečtanu a lístia trpiaceho chorobami. Do kompostu tiež nepatrí chemicky postriekané lístie, tento typ ošetrenia rozhodne správne načasujte, aby ste sa nepripravili o dobrý zdroj hnojiva.

A ako má vyzerať dobre udržiavaná jesenná záhradka? Pozrite sa v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia