Povešajte si v kuchyni bylinky - štýlová domáca lekárnička!

Kuchyne | 24.10.2019

Ktoré bylinky sa oplatí mať doma a ako ich dizajnovo rozmiestniť v kuchyni?

Krásne voňajú, dobre vyzerajú a prinášajú chuťový aj zdravotný úžitok. Pri pestovaní na parapete dokonca umožňujú mať doma čerstvú úrodu zdravia aj počas jesene či zimy. Zaobstarajte si domácu lekárničku v kvetináči. Starostlivosť o ňu nie je zložitejšia ako o bežné kvety v domácnosti.

Ostatní práve čítajú: Inšpirujte sa najkrajšími knižnicami. Môže tak vyzerať aj vaša!

Saturejka
Túto bylinku si rozhodne zaobstarajte, v kuchyni sa vám zíde niekoľkonásobne. Má krásne modrasté kvety, ktoré sa tiež dajú konzumovať, a tak si nimi môžete obohatiť napríklad šalát. Saturejka je ideálna rastlinka pre ľudí, ktorí majú problémy s trávením.

Odstraňuje plynatosť po jedle, pocit nafúknutého bruška, je výborná na upokojenie žalúdka, ale aj pri hnačke a problémoch s vylučovaním. Podporuje chuť do jedla a dokonca má porážať aj črevné parazity. Parapet je pre ňu vhodný aj preto, že má rada bezvetrie a slnečné prostredie.

 

Bazalka
Obsahuje vitamín C, fosfor, železo. Taktiež pôsobí výborne na tvorbu žalúdočných štiav, znižuje plynatosť po jedle a pomáha pri nevoľnosti. Využijete ju aj ako korenie, je to známa stredomorská bylina. Pestovanie nie je príliš náročné, bazalka miluje svetlo a teplo, vodu primerane, aby nevyschla, ani pôda nebola premočená.

Rozmarín
Rastlina, ktoré podporuje pamäť, koncentráciu a posilňuje výkonnosť a energiu. V minulosti si preto mnoho ľudí, ktorí chceli nabudiť myslenie, privoniavalo práve k rozmarínovej vetvičke. Zaháňa únavu a po ťažkých jedlách zlepšuje trávenie. Preto vetvička rozmarínu patrí nielen na grilované mäsá, ale môžete ju napríklad aj zaliať vriacou vodou a pripraviť si z nej povzbudzujúci čaj. Rozmarín vám doma porastie pokojne aj celoročne.

Prečítajte si aj: Ekozáhrada: Málo práce, veľa úžitku

Šalvia
Je to jedna z najuniverzálnejších byliniek. Môžete si z nej pripraviť čaj, ktorý vám zlepší zdravie, uchráni od bolestí hrdla, pomôže bojovať s nachladnutím, ale tak isto je vhodný aj na relaxáciu a pri poruchách trávenia. Dokonca sa výluhom zo šalvie dajú umývať vlasy proti nadmernému masteniu. Ide opäť o teplomilnú rastlinu, takže na parapete má veľmi dobré možnosti na bujarý rast.

 

Pažítka
Ide o cibuľovú bylinu, ktorá vašej kuchyni aj počas zimy dodá chuť mladej čerstvej cibuľky. Skúste ju len tak na chlieb s maslom a uvidíte to zmyslové potešenie. Ale pažítka je okrem toho výborná na zrak, pretože obsahuje karotenoidy, je možné ju použiť aj na zlepšenie trávenia. Podporuje zdravie srdca a vďaka vitamínom C, K, A podporuje imunitu. Vyžaduje častejšie zalievanie.

TIP na pestovanie zdravých byliniek
Keďže bylinky pestované doma budete konzumovať, vyhnite sa akémukoľvek hnojeniu. Omnoho lepšie je rastlinkám pravidelne meniť hlinu. Tak zabezpečíte aj obsah živín, aj budete mať skutočnú bio lekárničku.

Nazrite do našej galérie a inšpirujte sa, ako rozmiestniť bylinky práve v kuchyni, aby vám nezabrali miesto.

Autor: MarcosFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia